Що oзначає слово - "прискорювач"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПРИСКО́РЮВАЧ, а, ч.

1. техн. Прилад, пристрій для збільшення швидкості руху чого-небудь. Щоб забезпечити швидкий перехід від режиму холостого ходу до режиму навантаження, ..сучасні карбюратори устатковуються насосами-прискорювачами (Автомоб., 1957, 82); Для розгону ракет передбачається застосувати прискорювачі реактивних двигунів авіаційного типу (Наука.., 8, 1958, 18).

2. перен. Те, що прискорює який-небудь процес, хід, розвиток чого-небудь і т. ін. Передача виробничого досвіду від покоління до покоління становить необхідну умову соціального прогресу, є його могутнім прискорювачем (Ком. Укр., 4, 1962, 33); В умовах комуністичного будівництва соціалістичне змагання поряд з економічними функціями дедалі більше виконує роль прискорювача у формуванні нових моральних рис трудівників (Рад. Укр., 7.I 1973, 2).

Приско́рювач заря́джених части́нок (ча́сто́к) — установка, в якій електрони, протони, атомні ядра та іони легких атомів досягають кінетичної енергії десятків мільярдів електрон-вольтів. Серед багатьох установок, які використовуються у фізиці для дослідження атомного ядра, своїм масштабом вражають прискорювачі заряджених частинок (Наука.., 5, 1960, 11); В Радянському Союзі з 1954 року працює перша в світі атомна електростанція.. Збудовано найпотужніший у світі прискорювач часток — синхрофазотрон (Рад. Укр., 8.Х 1957, 1).

3. Речовина, що сприяє прискоренню якого-небудь процесу. Винятково висока якість і ряду інших виробів нашого заводу, а саме: ..хлористого кальцію, який є прискорювачем твердіння в’яжучих матеріалів у будівельній справі (Наука.., 6, 1959, 22).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 23.