Що oзначає слово - "режим"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


РЕЖИ́М, у, ч.

1. Державний лад, спосіб правління. Все полетіло шкереберть, все, що було таке звичне раніше, ще за старого режиму. Хоча старого, царського, режиму доктор Драгомирецький теж не похваляв… (Смолич, Мир.., 1958, 23); Семінарія.. готувала з своїх вихованців вірних слуг самодержавного режиму (Іст. укр. літ., II, 1956, 350); Імперіалізм породив фашизмрежим політичного терору і таборів смерті (Ком. Укр., 7, 1969, 20).

2. Точно встановлений розпорядок життя, праці, відпочинку і т. ін. — Одна я знаю, як він багато працює!сказала Ірма.Коли б не його вміння дотримувати залізного режиму,давно б звалився (Мур., Свіже, повітря.., 1962, 15); — То первісна людина мусила з рання й до ночі полювати, щоб чим-небудь набити свій неандертальський живіт, а для сучасної людини потрібен інший режим, праця їїце тільки підвалина для мислі (Гончар, Тронка, 1963, 113); Юрій говорив, що вже давно мріяв потрапити в санаторій з таким чудовим режимом (Собко, Граніт, 1937, 111).

Пості́льний режи́м див. пості́льний.

3. Система заходів, правил, запроваджуваних для досягнення певної мети. Режим виховання гібридів в селекційному саду академії і старанний добір кращих дерев допомогли виділити найбільш високоврожайні, які до того ж мають красивий зовнішній вигляд (Хлібороб Укр., 6, 1969, 26).

∆ Режи́м еконо́мії — принцип господарювання, який передбачає досягнення найкращих наслідків при найменших витратах шляхом збереження трудових, матеріальних та фінансових ресурсів. Використання всіх резервів, посилення режиму економії, боротьба з безгосподарністю, марнотратством і надмірностямице не короткочасна кампанія (Матер. XXIV з. КПРС, 1971, 73).

4. Певні умови, необхідні для забезпечення роботи, функціонування, існування чого-небудь. Під впливом органічних добрив грунт збагачується на всі необхідні для живлення рослин елементи, поліпшується повітряний і водний режим, посилюються біологічні процеси. (Добрива.., 1956, 8); Коли відцентровий і вакуумний регулятори добре відрегульовані, вони забезпечують правильне випередження запалювання на всіх режимах роботи двигуна (Автомоб., 1957, 127).

∆ Режи́м ріки́ — закономірні зміни стану річкового потоку в просторі і часі. Навіть незначні зміни нормального режиму річок примушують спеціалістів замислюватись над їх впливом на якість води, розробляти відповідні заходи та рекомендації для водопостачальників, рибоводів тощо (Веч. Київ, 24.II 1970, 4).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 485.