Що oзначає слово - "схема"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


СХЕ́МА, и, ж.

1. Спрощене зображення в загальних рисах системи, будови чого-небудь або взаєморозташування, зв’язку частин чогось. Другий урок відбувався в класі зв’язку. Столи з телефонними апаратами, телеграфні ключі, скатки проводу, на стінах схеми різних апаратів (Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 10); Чернишов склав нову схему стратиграфії Уралу, що дала уявлення про склад і послідовність залягання гірничих порід (Наука.., 9, 1956, 34); Віктор дістав книжки про роботи сталеливарного цеху, роздобув і схему побудови печі (Донч., V, 1957, 365); Докладне ознайомлення учнів з кінематичними схемами потрібне для успішного засвоєння способів розбирання і складання механізмів та машин (Метод. викл. фрез. спр., 1958, 135); Брянський діставав із своєї планшетки якісь схеми і записи з формулами (Гончар, III, 1959, 84); // План побудови, організації чого-небудь. Справа не в прекрасній схемі організації і не в назві її (Еллан, II, 1958, 432); Схема водопостачання залежить: від джерела водопостачання і якості води в ньому, від рельєфу місцевості, від вимог споживачів до якості води (Довідник сіль. будівельника, 1956, 257).

2. Виклад, опис, зображення чого-небудь у загальних, головних рисах, без деталізації, подробиць. Син вивозить в ліс стару забуту смертю мати.., але під непереможним впливом бажання хоч раз добре попоїсти і випити на похоронах — забирає її назад. Ця схема може видатись Вам грубою, але ж це тільки схема і, звичайно, важніше, як вона розроблена (Коцюб., III, 1956, 389); Стислість.. повинна мати межі, бо часто її позитивні якості можуть обернутися проти неї самої: схема нездатна передати живу тканину слова (Ю. Янов., II, 1954, 83); Сюжет античної поеми [«Енеїди»] був для Котляревського лише схемою, яка під його пером наповнилась яскравими, живими образами і картинами, взятими поетом з дійсності (Іст. укр. літ., І, 1954, 155); // Готова трафаретна формула чого-небудь; чийсь образ у спрощеному, збідненому вигляді. Для втілення в мистецтві образу сучасника треба мислити завжди значними соціальними категоріями в усій різноманітності суперечностей почуттів, з глибокими підтекстами.. Інакше на екрані дедалі частіш почнуть з’являтися ходячі схеми замість живих радянських людей (Довж., III, 1960, 8); Ми, дорослі, керуючись абсолютно щирою любов’ю до дітей, заздалегідь наготували для них безліч різноманітних схем. І не помітили, що цим самим звільнили дітей від необхідності самостійно думати (Наука.., 1, 1973, 29).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 881.