Що oзначає слово - "театр"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ТЕА́ТР, у, ч.

1. Вид мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами. На відміну від літератури, музики, живопису, скульптури мистецтво театру є насамперед мистецтвом живих діючих сценічних образів (З глибин душі, 1959, 66); Історія театру, живопису, скульптури, музики, літератури обчислюється багатьма сотнями років (Мист. кіно, 1955, 5); Велике значення мають численні висловлювання і статті Франка про український театр (Наука.., 8, 1956, 6).

2. Установа, організація, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів. Видавались з маси співу такі чисті та дужі голоси, котрі зробили б честь сцені у великих театрах (Н.-Лев., II, 1956, 403); Настала така тиша, якої не створював ні один артист від самого початку заснування театру (Довж., І, 1958, 167).

Академі́чний теа́тр див. академі́чний; Лялько́вий теа́тр; Теа́тр ляльо́к — вид сценічного видовища, в якому діють ляльки, що їх рухають актори; Пересувни́й теа́тр — театр, який не має сталого місцеперебування, а переїжджає з одного населеного пункту в інший, даючи там вистави; Тіньови́й теа́тр див. тіньови́й.

3. Приміщення, будинок, у якому відбуваються вистави. В кінці вулиці стояв високий будинок; то був театр (Н.-Лев., II, 1956, 206); Щось мало бути цікаве в театрі, бо люди йшли (Коцюб., II, 1955, 189); Наші місця були в першому ряді.. Ззаду шуміло море глядачів, театр хутко сповнювався публікою (Досв., Вибр., 1959, 99); // Присутні на виставі; глядачі. — Що це? Не може бути? — Здивування, розгубленість скрізь — в партері, в ложах.. Тривога й страх опанували театр (Довж., І, 1958, 49).

Зеле́ний теа́тр див. зеле́ний; На теа́трі, заст. — на сцені, у театрі. Буде [«Назар Стодоля»] на театрі після великодня (Шевч., VI, 1957, 28); — Може, він нашим буде, ловецького Половецького роду,.. дарма що по просвітах в Одесі на театрі грав (Ю. Янов., II, 1958, 175).

4. заст. Вистава, спектакль. Ніколи було удень, а в нічну добу чимало часу тратив на театр (Мирний, V, 1955, 385); [Любов:] За тим театром та лотереями страх скільки часу змарнувалось (Л. Укр., II, 1951, 35).

5. чого, перен. Місце, де відбуваються значні події (воєнні дії тощо). Армія не мала загального керівництва, не було ніякого певного плану ведення війни.. Не вистачало навіть карт театру воєнних дій (Нова іст., 1957, 5).

6. Сукупність драматичних творів того чи іншого автора, жанру тощо. Театр Миколи Садовського.

& Анатомі́чний теа́тр див. анатомі́чний.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 54.