Слово "відкладатися" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ВІДКЛАДА́ТИСЯ, а́ється, недок., ВІДКЛА́СТИСЯ, аде́ться, док. 1. Осідаючи у воді, утворювати шари або нашарування гірських порід і т. ін. На слабо похилених рівнинах, де рух води сповільнюється, породи відкладаються (Фіз. геогр., 5,1956, 111); // Нагромаджува тися в певному місці якогось організму (про рештки, надлишки яких-небудь речовин). Будучи пластичним матеріалам, білки ніколи не відкладаються в організмі про запас. Надлишок амінокислот перетворюється у вуглеводи (Метод, викл. анат.., 1955, 146).

2. у чому, перен. Залишатися (в пам’яті, свідомості тощо); запам’ятовуватися. Кожну нову вправу він виконував так легко і спритно, наче це не вимагало від нього жодних зусиль.. Кожна нова поза звучала, мов акорд.. І все це відкладалося в свідомості глядачів так само відчутно, як поезія чи музика (Ткач, Арена, 1960, 174); Скрізь і всюди нас невідступне супроводжувала одна картинка, що з граничною ясністю відклалася в пам’яті (Вол., Сади.., 1950, 4); Яремчук говорив до людей слова, що відклалися в його голові, що були.. і його думками, висловленими так чітко і справедливо Леніним (Цюпа, Назустріч.., 1958, 415).

3. тільки недок. Пас. до відклада́ти 3. Видання місячника одкладається, здається, на осінь (Коцюб., III, 1956, 432).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 591.