Слово "заєць" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ЗА́ЄЦЬ, зайця, ч.

1. Невеликий полохливий звірок родини гризунів, з куцим хвостом, довгими задніми ногами і довгими вухами. Менш цінне хутро [ніж білки] дають зайці, з яких використовується і м’ясо (Зоол., 1957, 148); Полохливий заєць і пенька боїться (Укр.. присл.., 1955, 213); [Тетяна:] Ви себе рівняєте з Іосифом? Далеко куцому до зайця! (Котл., II, 1953, 51); На дорогу вибіг охлялий за зиму заєць, стрибнув раз, вдруге, зупинився навпроти Романа, нашорошив вуха, повернув голову вбік, і тільки тоді помітив людину, і аж залопотів у кущах (Стельмах, І, 1962, 341); * У порівн. Василь.. мерщій, як заєць той, вискочив з-за бур’яну і побіг до хати (Мирний, IV, 1955, 124); Андрієві треба щось одповісти, та язик, полохливий, як заєць, тіка кудись в горло (Коцюб., II, 1955, 56); // розм. Заяче хутро; // розм. Заяче м’ясо.

◊ За́єць-біля́к — заєць, який узимку змінює рудувато-сіре забарвлення шерсті на біле. Заєць-біляк.. заселяє значні простори в тундрі (Посібник з зоогеогр., 1956, 90); За́єць-руса́к — сірий заєць. У більш південних, безлісних областях живе заєць-русак. Він більший за біляка і відрізняється від нього забарвленням (Зоол., 1957, 149); Земляни́й за́єць — те саме, що тушка́нчик; Морськи́й за́єць — вид тюленя, що водиться в Білому морі.

◊ Від (од, у) за́йця [відня́в, прині́с і т. ін.]; Ви́прохав у за́йця — про гостинець, принесений або привезений дітям з поля, з подорожі і т. ін. Дітвора страх любила Пріську. Вона завжди уміла з нею обійтися; то, дивись, шматочок хлібця принесе і дає: — Це від зайця відняла, — скаже (Мирний, III, 1954, 35); А яка то була радість, коли орач виймав тобі з торби шматок причерствілого хліба і казав, що він од зайця (Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 37); Завжди батько, вернувшись а поля, казав нам, що або відняв, або випрохав у зайця по шматочку хлібця, нам на гостинець (Збірник про Кроп., 1955, 14); За двома́ зайця́ми ганя́ти (бі́гти, полюва́ти і т. ін.) — намагатися одночасно здобути успіх у двох різних починаннях, справах і т. ін. Не раз вже за двома зайцями ти ганяв. Зате ж ні одного, Гонившись, не піймав; Не раз ти жаловав [жалував] ухналиків стареньких. Зате ж ти скільки вже згубив підків новеньких (Г.-Арт., Байки.., 1958, 60); Убива́ти (уби́ти) двох зайці́в (два за́йці) — одночасно робити дві справи. Ярошенко почував себе переможцем.. Так би мовити — два зайці вбив — і попові на хвіст наступив, і хату-читальню для села відвоював (Речм., Весн. грози, 1961, 202); Як соло́ного за́йця [ганя́ти] кого — не давати перепочинку кому-небудь. — Клопітна тільки служба. Інколи і на місці не посидиш, ганяють тебе, як солоного зайця (Мирний, III, 1954, 197).

2. розм. Безквитковий пасажир або глядач у театрі, кіно і т. ін. Люся потайки зітхає: — Хоч два рази перевір, — не зустрінеться тут «заєць» — безбілетний пасажир! (Забіла, У.. світ, 1960, 15); * Образно. [Мося:] Ви думаєте, що робите революцію? Аякже. Ви їдете зайцями, от і все. А революцію ми вже без вас зробили (Мик., І, 1957, 104).

3. розм., рідко. Те саме, що за́йчик 2. Весною, прокинувшись вранці, коли.. сонце напускало повну кімнату світляних зайців, хлоп’ята радісно гули один одному через вулицю, даючи знати, що я, мовляв, уже встав (Гончар, IV, 1960, 78).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 120.