Слово "основний" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ОСНО́ВНИЙ, а, е.

1. спец. Стос. до основи (у 6 знач.). Окисли, що реагують з кислотами з утворенням води і солі і не реагують з основами, називаються основними окислами (Хімія, 7, 1950, 97).

∆ Осно́вні поро́ди, Геол. — кристалічні гірські породи, багаті на магній, кальцій, залізо і бідні на кремнезем (базальт, лабрадорит, діабаз та ін.). Орієнтування при виборі сировини на основні породи пояснюється насамперед тим, що в розплавленому стані вони.. добре заповнюють форми і легко кристалізуються (Геол. ж., XX, 6, 1960, 67).

2. Стос. до основи (у 5 знач.). Основні нитки.

ОСНОВНИ́Й, а́, е́. Найважливіший, головний. Він з’явився на місце роботи, але основного знаряддя праці — скриньки — він не взяв (Смолич, V, 1959, 188); Індустріалізація країни, кооперування сільського господарства, культурна революція — такі основні ланки ленінського плану побудови соціалістичного суспільства (Програма КПРС, 1961, ІІ); Ївга ходила гомінка, задиркувата.. За останні два тижні вона виправила оцінки з основних дисциплін (Донч., IV, 1957, 199); // Провідний, визначальний. Дружба, товариство, єдність, одностайність — це ж основна тема непогасного "Тараса Бульби" Гоголя (Рильський, III, 1956, 7); // Який є основою чого-небудь, становить його найважливішу частину. Натиск був такий несподіваний, що якийсь час передні гусари навіть не відчули удару збоку. А коли відчули, то зрозуміли, що вже зломлені їхні основні сили (Ле, Наливайко, 1957, 312); Основним ядром хору, його організаторами і ентузіастами були якраз друзі (Кол., Терен.., 1959, 44); Полонений німець розповів, що в селі стоять незначні гарнізони і що основна укріплена лінія — на східній околиці Старої Торопи (Тют., Вир, 1964, 497); // Кількісно найбільший; переважний. Полонені показували, що основна маса румунських солдатів дуже неохоче переходила Дністер (Кучер, Чорноморці, 1956, 130).

В основні́й ма́сі — в переважній більшості. — Мені здається, Серьожко, що, незважаючи на цей гнітючий тягар окупації, люди наші в основній масі не лише не шарахнулись, хто куди, а, навпаки, стали начебто ще згуртованішими (Гончар, IV, 1960, 75); В основно́му — головним чином, переважно. — Питання цікаве. Хай молоді скажуть. Бо ж вони, в основному, воюють (Довж., І, 1958, 344); Кліматичні умови на земній кулі дуже різноманітні. Цим, в основному, і пояснюється різноманітність рослинного і тваринного світу (Фіз. геогр., 5, 1956, 121).

Основни́й капіта́л, ек. — частина продуктивного капіталу, вкладена в засоби виробництва (виробничі приміщення, машини і т. ін.). Основним завданням, що стоїть перед держпромисловістю, є відновлення основного і нагромадження оборотного капіталів (КПУ в резол. і рішен.., 1958, 207).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 777.