Слово "тираж" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ТИРА́Ж1, у, ч.

1. Розиграш державної позики або лотереї. Другий тираж державної позики; Таблиця тиражів грошово-речової лотереї.

2. Погашення облігацій позик або інших паперів установою, що їх випустила.

◊ Вихо́дити (ви́йти і т. ін.) в тира́ж — переставати задовольняти потреби в чомусь, ставати непридатним для чогось; виходити з ужитку, псуватися. — Вам не здається, що ми з вами вже, так би мовити, виходимо в тираж, і треба на наші місця пропустити молодих інженерів… (Собко, Срібний корабель, 1961, 15); Він.. заглиблювався в малювання карт, які дуже швидко виходили в тираж (Збан., Єдина, 1959, 124).

ТИРА́Ж2, у, ч. Кількість примірників друкованого видання одного випуску. На Україні «Маніфест Комуністичної партії» видавався українською мовою багато разів і великими тиражами (Вісник АН.., 1, 1957, 42); На те, що лист був друкований в друкарні в тиражі щонайменше тисяч двадцять, баба не звернула, та й не зуміла б звернути уваги (Смолич, II, 1958, 95); // розм. Усі примірники такого видання. У друкарні порався наймит Ярема. Він закінчував друком невеличкий тираж газети і старанно спаковував його в «порції», щоб ще зрання рознести по кутках (Епік, Тв., 1958, 163); — А що робити нам з третім номером? Заріжуть же,.. не дадуть і надрукувати! Іван уже думав про це і, здається, знайшов вихід.. поки цензори розшолопають, в чім річ, значна частина тиражу встигне вислизнути з-під їхніх рук і дійти до читача (Кол., Терен.., 1959, 310).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 119.