Слово "художній" - пояснення

Словник: Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.

Слова і словополучення з словника - Словник української мови в 11 томах (СУМ-11)


ХУДО́ЖНІЙ, я, є.

1. Який стосується мистецтва, відтворення дійсності в образах. — Чому б нам не запровадити на класних зборах дуже корисний для нас огляд газет? ..На першому місці — «Правда».. А з інших газет — ну що ж? Інформація про новий художній твір або про видатну літературну подію (Донч., V, 1957, 393); У галузі перекладів художньої прози працювали в XIX столітті такі майстри, як Достоєвський, Тургенєв, Толстой (Рильський, IX, 1962, 69); Наукова творчість відрізняється від художньої, в якій ні спадкоємність, ні колективність праці не відіграють особливої ролі і яка тому завжди позначена більш різко вираженою індивідуальністю (Вибр. праці М. Г. Холодного, 1970, 416).

Худо́жнє сло́во див. сло́во; Худо́жній свист див. сви́ст; Худо́жній фільм — кінокартина, що відтворює дійсність в художніх образах. Видатні діячі нашої кінематографії і музичного мистецтва завжди вважали музику невід’ємною частиною художнього фільму, рівноправним чинником драматургії кінотвору (Мист., 3,1959, 24); Худо́жня літерату́ра див. літерату́ра: Худо́жня переда́ча (радіопереда́ча) — трансляція творів мистецтва (по радіо). Внаслідок впливу кіно, художніх радіопередач, телебачення збагатилося життя й самого театру, не кажучи вже про драму як рід поетичного мистецтва (Гад. літ-во, 6, 1971, 74); Худо́жня самодія́льність — одна з форм народної творчості й СРСР, яка включає переважно виконання творів мистецтва аматорськими колективами. Висвітлення розвитку масової художньої самодіяльності в галузі новотворчості словесного, пісенного і музичного радянського фольклору, набутий у цій ділянці досвід мають виключно важливе значення (Нар. тв. та етн., 2, 1957, 22).

2. Який стосується діяльності в галузі мистецтва, пов’язаний з мистецтвом. У кожній роботі велику вагу має не тілько її зміст, а й те — як той зміст вироблено.. У художньому ж ділі — це дуже важна справа (Мирний, V, 1955, 396); Свою власну характеристику я почну з того моменту, коли я складаю конституцію, що їй підлягав би я сам, керуючи художньою роботою на кінофабриці (Ю. Янов., II, 1958, 31); Художня пропаганда й заповнення мистецькими вправами часів відпочинку тощо — питання організації побуту (Елан, II, 1958, 183); // У назвах осіб і органів, які відають діяльністю в цій галузі. Мою появу на фабриці мало хто помітив. Хіба що щирі читачі директорських наказів прочитали другого дня, що «такого-то зараховується на посаду художнього редактора фабрики» (Ю. Янов., II, 1958, 18); І вже малюється перед нами у незрівнянній своїй красі Київ, і жде там праця, якій віддавав Михайло Іванович [Донець], чи то виступаючи на сцені або в концерті, чи то беручи участь у художній раді театру, усе своє кипуче єство (Рильський, Веч. розмови, 1964, 55); // Який стосується діячів, працівників мистецтв. Художнє середовище; Художні сили; // Який виробляє декоративні деталі й декоративно оформлені предмети побуту. — На землі оцій порожній Скоро виросте у нас Цех гончарний, цех художній (Дор., Серед степу.., 1952, 122); Традиційні художні промисли є одним із найцінніших скарбів, коштовною перлиною вітчизняної культури, міцною основою для розвитку всього декоративно-прикладного мистецтва (Образотв. мист., 3, 1975, 20); Художня промисловість; // Який стосується навчання, підготовки працівників мистецтв. В Українській РСР створена сітка дитячих художніх чотирирічних шкіл, які даватимуть дітям загальнохудожню освіту (Мист., 3,1962, 12); А тут ще Олекса до Вижниці в художнє училище ходити почав (Мур., Бук. повість, 1959, 134); Торік вона закінчила художній інститут (Грим., Син.., 1950, 19).

&́9651; Худо́жнє тка́цтво див. тка́цтво.

3. Який стосується творів мистецтва. А перед ним по стінах барвисті художні орнаменти, що їх виставив на огляд колегам Артур Берестецький, вчитель малювання та співів (Гончар, Бригантина, 1973, 47); Варто сказати, що художній портрет на порцеляні — це той новий і дорогоцінний вклад, який внесли до українського прикладного мистецтва радянські майстри (Вол., Дні.., 1958, 23); З бронз виливають найрізноманітніші деталі, їх використовують для художнього литва (Метод. викл. фрез. спр., 1958, 44); — Чеське скло — розповідає.. Іржі Нейбауер,— представлене [на виставці «Сучасне чеське скло»] в двох основних видах: побутовий, так званий «сортовий посуд», і чисто художнє скло — предмети, що є творами мистецтва (Веч. Київ, 19.I 1974, 4); Художня виставка; // Який стосується способу виготовлення творів мистецтва. Везли [опішнянці] в Каховку свої знамениті вироби, дзвінкий та яскравий посуд, відомий усій Полтавщині своїми чудовими якостями та майстерним художнім розписом (Гончар, Таврія, 1952, 25); У Косові працюють фабрики художніх виробів та керамічні майстерні (Нар. мист.., 1966, 8); Художньою гладдю вишивають панно, лопушки, картини, серветки, доріжки, скатерті і т. ін. (Укр. нар. худ. вишив., 1958, 71).

4. Власт. творам мистецтва; естетичний. Настусю одразу вразила така дивна, художня краса, вразила її артистичне почування (Н.-Лев., IV, 1956, 230); Зрада художньої правди неминуче відбивається або на долі самого твору, або на чистоті його основної ідеї (Л. Укр., VIII, 1965, 159); Характерно, що деякі художні неологізми з’являються у різних авторів часом, певно, не як запозичення, а як наслідок самостійної словесної творчості (Курс сучасної укр. літ. мови, І, 1951, 103); Соціалістичне суспільство кровно зацікавлено в дієвості художньої істини і краси (Талант.., 1958, 100); Осиповська «Енеїда», як це вже не раз відзначалося й як показує на переконливих прикладах автор вступної статті до рецензованої книги І. Єрьомін, не може бути навіть віддалено порівняна з «Енеїдою» Котляревського по художній силі та ідейній глибині (Рильський, IX, 1962, 107); Художній образ; Художній стиль; // Який відповідає вимогам мистецтва, має естетичні цінності. В своїх книгах Гончар дав багато яскравих художніх свідчень для розуміння сучасного народного характеру в його невпинному русі і розвитку (Про багатство л-ри, 1959, 232); // Який стосується форми творів мистецтва, системи естетичних засобів і прийомів. Слід нам спогадати тут і про релігійно-догматичну утопію, що виникла з пророчої та апокаліптичної, тільки розвинула далі не художні, а теоретично-догматичні елементи тієї публіцистичної поезії (Л. Укр., VIII, 1965, 148); Музикальну хлопцеву душу вкрай порушила українська пісня, що її таким художнім способом подавав Лисенко широкій київській публіці (Крим., Вибр., 1965, 405); // Який містить в собі елементи мистецтва, артистичності. Художнє читання — це мистецтво дії. За допомогою дійових виражальних засобів виконавець повинен надихати маси, закликати їх до дії (Мист., 2, 1966, 38); — У неї сміх художній, — помічали ще вчителі у школі (Баш, Надія, 1960, 251); Марися гарна спортсменка, часто й після уроків залишається тренуватись з художньої гімнастики, коли спортзал вільний (Гончар, Бригантина, 1973, 32).

5. Який стосується сприйняття явищ мистецтва або їх створення, втілення, передавання. Велика, висока кімната, чудово й суворо обладнана, із справжнім художнім смаком (Коч., II, 1966, 352); Треба застерегти, що при перекладі фразеологізмів потрібна велика обережність, потрібен художній такт (Рильський, IX, 1962, 133); // Який викликається сприйняттям творів мистецтва або процесом творчості. Художня насолода.

6. Стос. до художника (у 1, 2 знач.). Нема сумніву, що Горький — величезний художній талант, який дав і дасть багато користі всесвітньому пролетарському рухові (Ленін, 31, 1973, 46); Правдиво відображуючи рухливу і суперечливу цілісність світу, тим більше в наш складний і швидкоплинний вік, охоплювати художнім зором і грандіозне і мале,..— такою є історична місія соціалістичного мистецтва (Рад. літ-во, I, 1970, 13); Люди художнього складу живуть переважно емоційно забарвленими, безпосередніми враженнями (Знання.., 7, 1967, 18).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 169.