Що oзначає слово - "панцирний"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПА́НЦИРНИЙ, заст. ПА́НЦЕРНИЙ, а, е.

1. Прикм. до па́нцир, па́нцер 1. Панцирна пластинка; // Одягнений у панцир. Ударили польські гармати. Колихнулася стіна панцерних гусарів (Кач., II, 1958, 423); // перен., ірон. Захищений від кого-, чого-небудь (про людську вдачу, поведінку і т. ін.). Моє слово їх не дошкулить, тим більше, що їх панцирні душі мають перевагу навіть над японськими панцирниками (Сам., II, 1958, 330).

2. Феодально залежний (про воїна XV — початку XVI ст., що перебував на службі литовського великого князя). — І я пригадую, — пан Войський уклонився. — Як у господі в нас увечері з’явився Поручик панцирний Сапєга (Міцк., П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 238).

3. Який має панцир; наділений панциром (у 2 знач.). Панцирні молюски; Панцирна щука.

4. Покритий спеціальним, звичайно металевим, покривом. Партизани пускають під укіс гітлерівські ешелони так просто, немов це не про них тримають німці [фашисти] каральні загони і спеціальну залізничну охорону з панцирними вагонами (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 13); — Цієї ночі, — пояснював він бійцям, — з лиману у води Дніпра несподівано прорвались панцирні човни противника (Гончар, II, 1959, 105); Панцирний кабель; // Який служить захисним покривом, панциром (у 3 знач.). Панцирний бетон; // Признач. для виготовлення панцирів, броні. — Кладете його [тол] в сталевий балон, до якого приробляєте детонатор. Потім усю механіку кладете до довгастого ящика, зробленого з панцирного металу (Ю. Янов., І, 1954, 205); // Який складається з броньованої військової техніки. — Ось-ось промчать тут наші панцирні з’єднання (Ле, Право.., 1957, 118); Видалося світові старому, Що гітлерівські панцерні вали Здолають нас. Але з вогню і грому Ми ще сильніші вийшли, ніж були (Вирган, Квіт. береги, 1950, 72).

5. Який має твердий покрив (про плоди деяких рослин). Яскравим прикладом важливості добору сортів, стійких проти пошкоджень.., є панцирні сорти соняшника (Шкідн. і хвор.. рослин, 1956, 20).

Па́нцирний шар — твердий покрив (у деяких плодів). Для сортів олійного соняшника, поширених тепер у виробництві, дуже важливим є наявність в оболонці сім’янки особливого темнозабарвленого шару, що має назву панцирного (Ол. та ефір. культ., 1956, 21).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 53.