Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 97

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


(Та й тих, хто розбирався, вже давним-давно немає в Лісі Темному і ніхто не знає де й куди вони подівалися). Тож мешканці Лісу Темного ще завзятіше, ще затятіше хворіли й хворіли, силкуючись будь-що не видужати. (Для заохочення ще і ще недужати, встановили звання: "Заслужений хворак", "Кращий хворак тижня... місяця... року"). Всюди були повивішувані плакати: "Чим більше ми хворіємо — тим здоровішим ставатиме наше розпрекрасне життя!", "Хто пластом лежить і на ладан дише — той найбільший патріот найсвітлішого у світі Лісу Темного!" А з головного транспаранта, Перший міністр внутрішніх і всіх інших справ (братан Бурмила) загрозливо тикав товстим волосатим пальцем у кожного, хто мав необережність глянути на транспарант: "А ти хоруєш, неборако? Якщо ти ще чогось здоровий, негайно занедужай, допоки ще не пізно!"

Найсправедливіша у світі несправедливість

Як повідомила Інформ-агенція Найсвітліших Темних Хащів вчора його величність Бурмило Перший, батько і вчитель лісового народу, здійснюючи інспекційну поїздку своїми володіннями у зв’язку з черговим одноголосним переобранням його на черговий строк Батьківства, виступив з історичною промовою про подальший розвиток так званої демократії в Дрімучих Хащах.

І ось що він зокрема сказав:

— Нас звинувачують, що мовляв, наш режим... ну і так далі, не буду повторювати злісних і брехливих інсинуацій щодо нашого демократичного режиму. Ми вже звикли до цих розпатякувань і нас зловорожими теревенями не збити на манівці з вірно обраного нашого з вами шляху, з нашого генерального курсу по підняттю життєвого рівня наших Найсвітліших Темних Хащів із високого до ще вищого та збільшення волі для тих, хто нас цілком і повністю підтримує. До всього ж ми самокритично визнаємо: так, подекуди, але звичайно ж випадково і нетипово у нас трапляються деякі... е-е... ексцеси несправедливості — а в кого їх немає? У яких краях? Але ж і останньому їжаку вже зрозуміло, що треба розрізняти несправедливість наших ідейних ворогів і нашу несправедливість. У них вона стовідсотково несправедлива! А тепер візьмемо нашу так звану несправедливість, що є однією з кращих несправедливостей світу! Та в наших недругів справедливість гірша, як у нас так звана несправедливість. А тому в наших рідних, щасливих, вільних і найсвітліших темних Дрімучих Хащах лісовий народ живе вільніше, демократичніше і щасливіше, як у них за їхньої справедливості. А чому? Та тому, що наша несправедливість є найсправедливішою в світі!

Мораль у цій байці така…

А втім, яка мораль, коли справді хочеться вірити в кращі часи, у ті часи, коли навіть несправедливість стане нарешті найсправедливішою серед усіх несправедливостей!

Коли на ордени бракує металу…

Якось Бурмилові Першому доповіли, що у ввіреному йому Лісі Темному з’явилися невдоволені і що вони погрожують розпочати страйк.

— Знову? — подивувалася його величність. — І не набридне ж ото їм, га? Вимагати собі якихось там привілеїв. Замість того, аби під моїм невтомним керівництвом і далі йти семимильними кроками вперед до світлої мети Лісу Темного? До речі, з якої нагоди цього разу?

— У зв’язку з тим, що їм за останнє півріччя ще жодного разу не виплатили зарплату та пенсію.

— Ну й народ! — подивувався незмінний і вічний керманич Лісу Темного, темрява якого офіційно вважалася найсвітлішою. — Їм затримали зарплату і пенсії всього за якихось там півроку, а вони вже готові страйкувати! Овва! Мені, наприклад, ще й досі не видали за минулий рік орденів, що їх я цілком заслужено заслужив. У зв’язку з тим, що Ліс Темний, ідучи до світлої мети, нетипово й тимчасово переживає деякі... е-е... труднощі. Так, наприклад, у нас бракує металу на ордени. Але ж я терплю героїчно і продовжую й далі семимильними кроками вести ввірений мені народ вперед до світлої мети! Чи натомість мені теж оголосити страйк і страйкувати доти, доки за минулий рік мені не видадуть ордени?

Пригода ...стонадцята

Коли в один далеко не чудовий день закінчився термін президентських повноважень Бурмила Першого, він чи не вперше, що з ним взагалі траплялося рідко, задумався. А задумавшись, навіть було аж образився. Що ж це виходить, га? Куди піддані дивляться, га? Строк його повноважень закінчується, а вони не спішать його повторно переобирати на новий строк президентства! Ну й народ! Треба самому вживати заходів.

Бурмило Перший взяв аркуш паперу з найбільшою гербовою печаткою Лісу Темного і написав:

"Бурмилові Першому: президентові Лісу Темного, який є насправді повний найсвітлішої темряви.

У зв’язку із закінченням строку моїх повноважень як всенародно обраного двадцять років тому президента Лісу Темного, прошу мене звільнити від обов’язків Президента Лісу Темного. Бурмило Перший".

І передав заяву до своєї особистої канцелярії, там заяву зареєстрували, поставили на ній вхідний номер і принесли її до Бурмила Першого.

— Ваша величносте! Тут на ваше ім’я надійшла від вас заява, на якій вам треба поставити вседержавну резолюцію.

Бурмило Перший уважно перечитав заяву Бурмила Першого і наклав на ній вседержавну резолюцію:

"В проханні Бурмилі Першому категорично відмовити! Бурмило Перший".

— Ну, ось, — зітхнув як після трудів праведних. — Ох-ох!.. Аж перетрудився, бо так нелегко було собі відмовити, але я — відмовив. І так вже двадцять років поспіль! А вони... Двадцять років поспіль пасталакають, що я буцімто ніколи собі і ні в чому не відмовляю.

Зустріч з динозавром

— Біжу якось лісом… Яким? Та нашим рідним сосновим бором… Піщані дюни. Сосни… Нічого незвичайного. Заклопотаний своїми справами, чеберяю далі. І раптом навстріч… Він!.. Хто?.. Та кажу ж вам: ВІН! ДИНОЗАВР! Живий-живісінький. Справжній-справжнісінький. В натуральну, як кажуть, величину. Остовпів я. Отетерів. Протер баньки… Чи не сниться мені, бува? Дак ні ж. Він, голубчик, вимерлий. І чеше бором живий-живісінький. І в добрій формі. Хто, питаєте?.. Та кажу ж вам: динозавр! Як кажуть, власною тридцятитонною — чи яка там у нього вага? — громадиною. На всяк випадок питаю його:

— Ей, ти… хто?

А він мені: я, каже, динозавр. Протри більма! Хіба не видиш?

— Тю! — вихопилося в мене по-простому, по-народному. — А кажуть, що ви, динозаври, той… вимерли. Мільйони років тому.

— Брешуть, — одказує. — Хворіли ми. Але повидужували. Протри ще краще свої лупаки і подивися скільки нас — то як ми могли вимерти та ще й кілька мільйонів років тому?

Протер я ще свої сліпаки — а їх там! Мезозойських плазунів підкласу архозаврів. різні там целурозаври, бронтозаври, стегозаври, диплодоки, ігуанодонти — бір аж кишить ними. Та всі такі жахливі й страшні. І велетенські, що й уявити страшно. Недарма ж греки їм і назву придумали deinos — жахливий, страшний… Я й зустрів такого і переконався, що не гигнули, значить, вони, динозаврики. Бо переді мною був їхній гігант з гігантів — аж мороз по тобі, як на таке громаддя зиркнеш. Добре, думаю, що хоч я виявився таким зірким і загледів живого представника динозаврів. А куди ж наша наука дивиться? Триндять вчені, вимерли динозаври, всі до одного загадково пощезали. А ви зенки свої хоч раз протріть. Не вимерли, а тільки перехворіли. Це й стало моїм найбільшим науковим відкриттям. Епохальним, до речі. А перехворівши, повидужували. Усім гамузом. І знову заселяють землю. І я тому свідок. Засів я за дисертацію... І ось я вже доктор наук. Професор. Академік. Лауреат і так далі. Відомий учений-динозаврознавець. Чи не єдиний у світі. Написав ще й науково-популярну книгу "Динозаври, які й не думали вимирати", а в ній на основі своєї зустрічі з гігантською рептилією розповів про плазунів з мезозоя, четвертої ери геологічної історії Землі, що настала близько 230 мільйонів років тому, а я ж з ними ледь чи не ручкався... Коли б їх не здибав у бору, то наука й досі б запевняла, що ці гіганти вимерли! — виступаючи на вельми поважному симпозіумі в якомусь дуже вченому муравлищі вигукував професор, він же академік Мураха під бурхливі оплески.

І все, що він казав, було правдою. Чистісінькою. З тим однак незначним уточненням, що зустрів він колись у сосновому бору звичайну ящірку. Що й справді здалася Мурашці динозавром.

Їй вірять, на неї посилаються у світі вчених мурах. І всі в муравлиську — в який не заглянь, — вірять, що динозаври і справді не вимерли, а й досі живі-живісінькі й академік Мурах їх в живі очі бачив.

Мораль? А ось яка: у мурашнику, бодай і вченому, все може бути. Але чому це ми й досі віримо мурахам від науки та їхньому науковому ґвалту?

А коли б, приміром, за Соболя вийшла?..

Зайчиха чи не щодень кляла свою рознещасну, як вона казала, долю.

А заодно і Зайця свого, з яким нажила вже купу зайчат.

— І за кого я тільки заміж вийшла?!. З ким необачно поєднала свою долю?.. Кому, дурепа неотесана і наївна, довірилась?!. Якомусь сірому? Безталанному і невезучому Зайчуку?!! Тепер не живу — існую!!! А тим часом інші, щасливіші, розкошують! Квіти задоволення зривають!.. Он хоч би й Норка... Ні виду, ні... А яка в неї шикарна сріблясто-блакитна шубка!.. Очі з орбіт вилазять, як глянеш!.. А чому? За які-такі заслуги має розкішне вбрання, у якому престижно межи звірами з’явитися. Бо чоловіка має... Не рівня моєму. А я... Все життя змушена ходити у якійсь там... пхе!.. — заячій. Сіренькій та дешевенькій! І геть непрестижній. Бо йолопа-телепня маю, а не чоловіка. Дундука затрапезного! І сам невдатний з себе і мене такою тримає! А вийшла б я заміж за Норка — о-о!!! Яку б він мені шубу справив би! Справжню, норкову! А коли б, приміром, за Соболя вийшла, га? То й узагалі б у соболевій шубці ходила б! У царській! А не в цій... кацавейці заячій!..

У трутнів літо завжди останнє

Ти на пчіл поглянь: Є робучії,

Але й трутні є Неминучії...

С. Руданський.

Що є, то — є. Бо вони, трутні, й справді неминучії.

У кожному вулику. Та і як же інакше?

Інакше без них у вуликах — цих хатках в мініатюрі, у яких мешкають бджолині сім’ї, — не було б і самих бджіл...

Тих бджіл, які наприкінці літа сповна їм віддячать, родоначльникам своїм.

А тому і літо у трутня завжди і перше, і завжди останнє. Хочуть того чи не хочуть, але вони наперед роковані, тож і пережити літо неминучим не дано.

Цього їм просто не дозволять.

Їхні ж діти.

Трутнів зазвичай буде звинувачено в ледарюванні, що вони, мовляв, у вуликах (чи й поза ними) нічого не роблять.

Це так і не зовсім...