Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 98

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


так.

Дещо, як виявляється, вони все ж таки роблять.

В їхньому досьє чорним по-білому записано, що трутень "виконує (ага, таки виконує?!.) одну лише функцію в бджолиній сім’ї — запліднює матку". Себто займається любов’ю. В ім’я продовження роду.

Виходить, деякі обов’язки в ледацюги таки є. І — значні. І він з ними успішно справляється, тому й рід бджолиний завдяки їм, трутням, ніколи не уривається на планеті Земля — то хіба ж це, братове, не робота? Ого, ще і яка!

Але це їм чомусь не зараховується і тому кожне літо в трутнів є і першим, і останнім, адже в переддень золотої осені бджоли неодмінно повикидають їх з вуликів. В тришия повитурлюють. На вірну загибель. Своїх... гм-гм... батьків.

Але за наслідки екзекутори спокійні. З морального боку вони неодмінно будуть виправдані — в обмін на мед.

Ним діти й відкупляться. За своє батьковбивство. Тим медом, якого в погоні за солодким життям всі так прагнуть. Недарма ж вважається, що мед є цінним харчовим продуктом і має дієтичні та лікувальні властивості.

Викинуті з вулика, приречені на повільну смерть, трутні ще безпомічно повзатимуть біля рідних хаток, званих вуликами, повернутися до яких їм віднині — зась! І невідворотно згасатимуть, поки й не заклякнуть навічно. Літо відшумить уже без них і без них прийде йому навзамін золота осінь, повна багряних фарб, що палахкотітимуть пожежно.

Але — геть жур з голови!

По весні неодмінно з’являться нові молоді трутні. А одного літнього дня, повного літепла й щемко-хвилюючих надій та сподіванок, молоді трутні, вибравшись з вуликів, здіймуться у свій перший і останній шлюбний політ. Щоби потім за мить любові з маткою так дорого заплатити. Як і водиться у них, смерть свою отримають від тих, кому вони й дали життя.

...Ось і знову скінчилося літо-літечко краснеє... І як завжди, як і минулого літа, як і вік тому, як і тисячу літ тому, як і мільйоноліття тому — перше й останнє в трутнів... Але їх, рокованих фаталістів кохання це не хвилює і не переймає. Як і минулого літа їхні попередники, як і вік тому, як і тисячу літ тому, як і мільйоноліття тому вони за мить любові грішної готові потім розплачуватися власним життям. Правда, мулько їм, що смерть доведеться приймати від дітей своїх, але тут вже нічого не вдієш. Світ білий, загалом прекрасний і розпрекрасний, чомусь завжди такий жорстокий, а солодкий мед на повірку неодмінно виявиться таким гірким...

ЯКА НАЙЛУЧЧА ПТИЦЯ?

Байка у віршах і навіть трохи у прозі

В одному солідному НДІ затверджували теми наукових робіт: над чим будуть трудитися відділи взагалі і старші наукові співробітники зокрема.

І ось у цей критичний, так би мовити, час одному старшому науковому співробітнику з відділу фольклористики, Кандидату наук випадково потрапила до рук байка...

А втім, щоб наша річ була ясна,

То ось вона:

КЛИМ

Байка Левка Боровиковського

Спитали Клима раз, яка найлучча птиця:

Чи чиж, чи соловейко, чечітка, чи синиця?

Голодний Клим озвавсь басá:

— Найлучча птиця — ковбаса!

— Дотепно, — мовив Кандидат, —

За автора я вельми рад.

До того ж і в народнім дусі... —

Тут задзвеніло щось у Кандидата в усі, —

Стривай!.. Та це ж... це ж тема з тем!..

Ур-ра! Живем!..

І Кандидат, схопивши авторучку та папір, швидко написав: "Моя тема на такий-то рік. Дослідження нез’ясованого питання: "Чи сюжет своєї популярної байки "Клим" Л. Боровиковський узяв із народних джерел, а чи навпаки — сам сюжет із байки Боровиковського згодом перейшов у народну творчість?.."

Тему затвердили, і от

Спішить на поміч вже Аерофлот.

Невтомний Кандидат

Летить на місяць в Ленінград

(В архівах, звісно, працювати,

Аби в дослідженні було що цитувати).

На другий рік спішить учений муж

В Москву чимдуж.

На третій — в Київ поспіша

(От невгамовна ж бо душа!).

Чкурнуть не полінився навіть в Крим,

А раптом там сліди залишив "Клим"?

Тож ладен був усі архіви облітати

Од міста Львова і до Ашхабада.

Ось так років зо три підряд

Трудивсь над темою наш Кандидат.

Підкинути до сказаного, мабуть, варт,

Що в НДІ не холодно, не жарко і не дме.

І ось вам

РЕЗЮМЕ:

"Як свідчать трирічні дослідження, проведені мною в архівах та бібліотеках Москви, Ленінграда, Києва, Ялти, Феодосії та інших міст, збірник українських народних приказок вийшов у світ після того, як Л. Боровиковський написав свою байку "Клим". Таким чином питання, звідки він узяв сюжет для свого "Клима" — з фольклорних джерел, а чи придумав сам — залишається для історії відкритим".

А жаль!

Мораль?

— Яка найлучча птиця?

Тепер не в Клима ви питайте,

А краще в НДІ до Кандидата завітайте.

У цім питанні Кандидат твердіш булата:

— Найкраща птиця, братці,

ЗАРОБІТНА ПЛАТА!

КАЗКА ПРО РИБОЛОВА ТА РИБКУ

Як отой відомий вам герой однієї теж вам відомої придибенції, наш старий теж із своєю половиною тридцять три роки жив біля самого синього-синього моря. І ловив неводом рибу, а його стара, як і годиться, пряла собі пряжу.

От якось закинув дід невода і прийшов невід із самим лише баговинням, за другим разом з якоюсь морською травою і лише за третім разом — з рибкою. Всього лише з однією. Але, як ви вже здогадалися, не з простою, а — золотою.

Як і водиться, голосом людським почав той улов старого благати: відпусти мене, діду, в море, а я тобі за це, мовляв, дороге відкупне дам. Що забажаєш. А точніше, вволю аж троє твоїх бажань.

Здивувався старий, бо ніколи не чув, аби рибка людською мовою говорила, але оговтавшись, подумав, пошкріб потилицю, ще подумав і рукою махнув.

— Годиться! Навару з тебе ніякого, юшки з тебе теж не звариш, так і бути: відпущу тебе! А бажання мої, значить, такі: набридло мені старим бути, молодим хочу стати. Це — раз, — і загнув один палець. — Підемо далі. Осточортіло мені бідним бути, багатим хочу стати, це два, — і другий палець загнув. — І щоби все життя нічого не робити, а тіко сидіти й сидіти, це три, — і третій палець загнув.

— Бути по-твоєму, — каже рибка. — Будеш і молодим, і багатим. Ще й сидітимеш і нічого не робитимеш. Облиш свій невід, лягай спати, а проснешся — всі твої бажання будуть виконані.

І ліг спати дід, а коли встав — всі троє бажань його золота рибка, як і обіцяла, чесно виконала.

По-перше, він і справді став молодим, по-друге — багатим-пребагатим. Прямо тобі олігархом-мільярдером. А по-третє — сидить він і нічого — уявіть собі, Нічого! — не робить. Ані палець об палець! Не житуха, а— малина!

Правда, як швидко виявиться, сидів він не де-небудь, а в отій хурдизі, що тюрмою зветься. Де, звісно, й сидять. І посаджений він був на нари пожиттєво. Вийшло так, як і прохав він золоту рибку. І тепер сидить він і справді нічого не робить. І тричі на день носять йому в камеру баланду.

Яка ж мораль, запитаєте ви? Було таке чи не було?

Було. Більше того, це чи не єдиний випадок, коли посадили олігарха у тій країні, у якій він і накрав ті мільярди.

Правда, посадили, на жаль, лише в казці.

Але, як співалося колись в одній популярній пісні, ми живемо, щоб казку зробити билицею.

Дай нам тільки Бог дожити, до цього! Тим більше, в нашому житті так багато казок і так мало билиць.

НА ЖАЛЬ, У КОЖНОГО Є СВОЯ МРІЯ

— Бабусенько, а ти віриш у переселення душ? — якось запитала онука, що зростала не по літах і все хотіла знати,

— Вірю, радосте моя, вірю, — бабуся її була професором, носила великі, хоча й дещо старомодні окуляри в роговій оправі і все знала. — Але чому раптом це тебе так зацікавило?

— По телеку розказували... То справді після завершення людиною земного життя, її душа може переселитися в іншу істоту і в новій якості розпочати нове життя, відмінне від першого?

— Справді, ластівочко моя, справді, вченою мовою це називається реінкарнація. Переселення душ. Проте тобі ще рано даним питанням цікавитись, а мені вже ніби й пора.

— І не пора тобі, бабусю! Не пора, бо ти ще молода!

— Як стара верба, — журно посміхнулась бабуся.

— Тоді скажи, як воно… Відбувається. Переселення? З чого починається?

— Перш за все, треба дуже-дуже, — професорка підлаштовувалась під знання онуки, — цього хотіти.

— А як це — дуже-дуже?

— А так... — вчена бабуся поправіла свої великі окуляри в роговій оправі й на мить задумалась (вчені теж, буває — це знала онука, — іноді задумуються). — Ну, хоча б так, як моя покійна подруга Ельвіра. Будучи теж професором, вона все знала і дуже-дуже вірила в реінкарнацію, а тому дуже-дуже хотіла, щоб після смерті у новому житті стати пташкою. Такою, гарненькою, пістрявенькою.

— Чому вона хотіла... пташкою? — закопилила губу онука.

— Бачиш, куріпочко, в подруги моєї, в Ельвіри, був гарний і розкішний садок, але в ньому вона, зайнята роботою та суєтою-суєт, не завжди мала змогу просто так посидіти, намилуватися деревами й квітами, сходом сонця чи навпаки, його заходом, і взагалі — білим світом. От вона й мріяла по смерті своїй перевтілитися в гарненьку пістрявеньку пташечку, сидіти на зеленій гілочці в садку й безтурботно собі цвірінчати, вітаючи сонце, новий день і взагалі — білий світ. Це була її найбільша мрія — воскреснути після смерті безжурною пташечкою...

— Ой, бабусенько, страх, як інтересно! І що? Стала?

— Атож, стала...

— Пташечкою?

— Пташечкою, дитино моя, пташечкою пістрявенькою. Як мріяла,

так і стала. Бо мрії завжди збуваються, якщо бути їм вірним. І — тут пані професорка вдалася до педагогіки, — ніколи-ніколи їх не зраджувати.

— І тепер, ставши у другому житті пташечкою, цвірінчить собі?

— Пташечка нікому не заважає, вона — як дитина Божа. Щебече собі

та й щебече, звеселяючи світ.

— І нарешті вона радується сонечку, новому дню й білому світові? І безтурботно цвіріньчить?

— Радувалась і цвіріньчала безтурботно, — зітхнула бабуся. — Допоки її не з’їв кіт.

— Який жах! — вигукнула онука. — Той кіт, мабуть, нічого не знав про переселення душ?

— Мабуть...

Онука почала вже здогадуватись.

— Але в нього теж була своя мрія? Пташечку...

— На жаль, — бабуся заходилася старанно протирати хусткою свої великі, дещо старомодні окуляри в роговій оправі, — на жаль, — повторила вона і вдруге зітхнула, — у кожного є своя мрія... І в кота також. І тут нічого не вдієш, таке життя.

БОЛОТЯНА ІСТОРІЯ

Одна молода жабка — гарнесенька кряківочка на ймення Кря-Кря, — дуже любила мріяти. Це в неї наче пристрасть якась була.

— Ну й що ж, що любила? — можете подивуватися ви.