Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія - Сторінка 7

- Павленко Марина -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


Такі моря зовсім не радували Софійку, радше лякали, хоч людей перед тим було й виселено! Це ж під воду пішли якісь тваринки — згадала покинуту у Вишнополі кицю Чорнобілку: та удома десь спить наїжена, і то шкода, ато — під водою! Птахи якісь, прикриваючи крилами своїх невисиджених пташат!.. Чиїсь улюблені іграшки там лишились, чиясь віковічна праця!.. Красиві і старовинні будівлі! Картини, статуї, парки! Могили, врешті-решт!.. Недавня історія з тенетами лабіринту досі тисла на серце: вже й так стільки бід випало її, Софійчиній, Україні, пережити — на тобі штучні моря на голову! От вам і орда: справжня

орда людського безголов’я! Це ж якісь науковці розробляли проекти, якісь державці — благословляли це безумство до виконання! "Благословіть, мамо, шукати зілля, шукати зілля на людське божевілля!" Як правильно сказав поет, здається, Павло Тичина!.. Чи ж дивно тепер, що вода метиться (згадала Русалку з Білокрилівського лісу)? Чи ж дивно, що міліють річки, що в Карпатах — повінь за повінню, а на Херсонщині посухи-пожежі?.. Світ навиворіт!

І тут наче відкрилась таємниця марева, навіяного кілька хвилин тому біля кам’яної баби. Стоятимуть баби, поки люди триматимуться споконвічних дідівських звичаїв!.. А відколи увірвалось на українські землі шалене двадцяте століття, відколи перестали носити вечерю на Різдво, та й саме Різдво зневажили, відколи відцурались роду (хіба ж не зреклась Софійчина прабаба Настя чоловіка лиш через те, що якимось дурням заманулось обізвати його ворогом народу?), — то й кам’яні баби впали!

— Бачу, і ти, мов прибита? — Софійка дивується Вітиній сумній задумі.

— Ох!.. Колись наша вчи’ української мови прочита’ нам на уроці з газети... Як робили те штучне море, то хати розвалили, дерева позріза’. Остання хата лишилась і яблуня коло неї. То всі сільські солов’ї на неї злеті’ й так співали!.. Так співали! Ніби прощалися. А коли люди вже зовсім ішли, то солов’ї услід не співали вже — кричали не своїм голосом...

От тобі й ще одна міні-екскурсія!.. До загублених радянськими ордами Атлантид...

Тим часом екскурсовод завершував розповідь про Мамая:

— Поховано Мамам в селі Шейх-Мамай, тепер Айвазовське, що біля Феодосії. Його могилу, а це був кур-

ган, знайшов відомим художник Іван Айвазовский, вивчаючи археологію південного Криму.

Могила-курган? То, може, й на ній стояла така-от кам’яна баба? Або схожа до неї турецька статуя, відома ще з восьмого століття (про це казав раніше екскурсовод)? Може, й права Вітина баба, називаючи ідолів мамаями? Видно, є ж між цими словами древній зв’язок?.. Як є зв’язок між старою назвою міста Шейх-Мамай і його могилою... Як є зв’язок між новою назвою — Айвазовський — з дослідником-художником Айвазовським... Правда, химерно тепер звучить: Айвазовський досліджував археологію в Айвазовскому... Так само, як те, що Шевченко виростав не в Кирилівці, а в Шевченковому, а Іван Франко закохався не в Станіславові, а в Івано-Франківську... Чи завжди на краще ці перейменування? У назві-бо, у слові кожному — ціла епоха!.. Може, навіть більша, ніж у підручнику з історії...

14. ПЄНЗЛІК З ПІКСЄЛЯМІ

Потім була картинна галерея художника Івана Айвазовського. Того, чий "Босфор місячної ночі" висів колись у вишнопільській галереї, а під час війни загадково зник і тепер експонується у Венеції... Того, чиї картини часто переглядала в Пустельникових книжках! Того, котрого Сашко, хоч помилково і назвав колись Азовським (Азовське ж море, навпаки, — Айвазовським), але вельми шанував! Ет, нерозумний усе-таки той Фадійчук, що відмовився їхати! Море, море і

море: воно хлюпало з кожної художникової картини, манило і лякало! Особливо у центральній залі, з отією скляною прозорою стелею, схожою на стелю в замку Дашківських!

А скільки той Айвазовський зробив для міста! Мама розказувала, що так само багато зробив для Ялти український поет і лікар Степан Руданський: отой, що створив сміховинку про сто вовків і що то із його фольклорних записів Софійчин тато ухопив свій улюблений жарт: "Або ти їдь по дрова, а я буду вдома, або я буду вдома, а ти їдь по дрова". Так-от, у Ялті Руданський не лише лікував людей (бідних — безкоштовно), а й був почесним громадянином, обирався почесним суддею, заснував санітарно-епідеміологічну та пожежну служби, розбудував лікарні (у тім числі — першу ветеринарну), сприяв будівництву водогону й каналізації, заклав фонтан з резервуарами для води, започаткував нормальний базар... А ще ж — досліджував історію та археологію Криму, писав!.. При цьому хворів і ледве перебивався з хліба на воду. Його музей і пам’ятник у Ялті, мабуть, не гірші, ніж ось тут — художникові-мариністу, й могилу так само доглянуто!..

Тим часом юний симпатичний екскурсовод, він же, як устигла млосно видихнути Ірка, класний пацик, повів їх до наступної зали.

— Гдє тут єсть ігровиє автомати? — діставав усіх знуджений Кулаківський.

Екскурсовод розгублено втирав піт носовичком і намагався продовжити розповідь. Видно, це був якийсь студент-практикант і ще не вмів давати ради отаким...

— Ілі хотя би пошамать гдє тут можно: жівот од голода свело?

Що ж, це навіть добре, що ховається за общепонятним язиком: бодай ніхто не впізнає, що таке чмо вирвалося з їхнього вишнопільського краю! Он Степан Руданський, хоч і російську знав чудово, хоч вивчав місцеві грецьку й кримськотатарську, та своєї мови і в Ялті, кажуть, не цурався! А цей!.. Ет, жаль, що ашники на іншій екскурсії! Нема на нього Альбабаріна!

— Нафталін он, етот пєнзлік! — випендрювався Кулаківський, — Ща’ фоткі с такімі піксєлямі получаются, што куда етому Айвазовскому!

— Так, ти! — не витримала Софійка. — Пєнзлік з піксєлямі! Заткнись чи що?!

— Ай справді, Ваде! — несподівано підключилась і Завадчучка, яка надто багато сил потратила, щоб зняти класного пацика й аж ніяк не хотіла вдарити своїм нафарбованим личком у грязь. — Не січеш у картинах — закрийся, зів’янь і не заважай іншим! Обламайся, чуєш?

— Я то обламаюсь, але з ким ти лишишся? Сама ж потім сліди мої лизатимеш! — сердито фиркнув хлопець, перейшовши ненароком на український сленг.

І вкотре за сьогодні попхався крізь юрбу до виходу.

— Туди тобі й дорога! Прапорець тобі в лапуськи! — цвиркнула крізь зуби йому вслід Ірка.

Всі полегшено зітхнули. Молоденький екскурсовод витер піт із чола і вдячно подивився на Ірку (хоч узагалі-то Софійка перша зробила Кулаківському зауваження!). Ірка цвіла і пахла, лазурові черевички лишились неоцінені, зате екскурсія завершилась щасливо. Власне, якби не уважність Ліди Василівни, для Завадчучки вона повторилась би вдруге: ця руда бестія, захопившись екскурсоводом, чи пак Айвазовським, уже було тихенько пристроїлась до наступної групи...

...А музей Олександра Гріна! Шукаючи на феодосійській набережній пурпурових вітрил, Софійка наче передчувала, що письменник тут, неподалік, жив! Хоч

насправді, треба визнати, про це й не відала. Такого музею у Вишнополі точно не знайдеш! Стилізований під корабель: диво з див і справжнє мешкання для русалок! Якби Сашко побачив — умер би від захвату! Мас ж бо хист художника й дизайнера, мріє створити незвичайний і чомусь якраз морський ресторан. А тут — такий зразок архітектури!..

Ех, вона б чекала тут на свого Ґрея (не того, звісно, що оце пішов шукати ігрових автоматів)! Вона виглядала б у вікна його пурпурових вітрил! Пурпурових вітрил — у своїх лазурових черевичках! Пурпурових вітрил — своїми лазуровими очима! Пурпурових вітрил — на тлі лазурового моря! Де, о, де ти, справжнє кохання?..

15. облом

Софійка так замріялась, що не помітила, коли екскурсанти знов опинились на вулиці. Саме прогуркотів потяг: дивак той Айвазовський, закортіло ж йому побудувати залізницю майже попід своїми вікнами! І над самісіньким пляжем!

Он і Альбабарінів незрівнянний профіль видніється в зустрічному потоці екскурсантів! Тьху, стрельнуло ж і йому цієї миті подивитись! Заскочена, мерщій схвильовано засокотіла до Вітки-Леськи, хоч ранкова образа на Радзивілку ще не вичахла.

— То як вам, дівчатонька, Феодосія?

Питала, аби спитати, тому не надто вслухалась у івчачі враження, а базікала далі. Вмовкла, коли ви-

далось, що навіть короткозора Леся нарешті помітила щось нечисте, бо якось печально зиркає на Софійку. Нічого! Он позад неї стоїть Дмитрик, і не зостається іншого способу розвеселити Радзивілку, як переключити її бодай на Іваненка:

— Дмитрику, а розкажи-но Лесі, які скарби відкопували ви з татом у нас?

Хай! Хай бодай Іваненко розраджує сердешну своїми нехитрими байками! Заодно й сам відволічеться, бо ж, видно, засмучений, що не може бути наодинці з Софійкою!

— Саме щойно розказував! — усміхнувся Дмитро. — Я їй уже всі вуха протуркотів, правда, Лесю?

— Чого це протуркотів? Дуже навіть цікаво! — Лесині бліді щоки трохи порожевіли.

— А мені дуже цікаво слухати твої наукові коментарі! Ніколи не думав, що з розумними людьми може бути так весело! — замилувано відказав Лесі Іваненко.

Ого! Це-е-е що таке? Вона, Софійка, щось пропустила? А... Альбабарін як же? А... вона, Софійка, як же? А...

Але Дмитрик якраз, видно, згадав дещо свіженьке, бо вже з таємничим виглядом переповідав зачарованій Лесі чергову бувальщину. їм було явно не до Софійки.

— Тобі погано, Соф’? — підоспіла пронозлива Віку-ку.

— Погано, Віто! — призналась чесно.

Осьде знадобилась вірна подружчина рука!

— Я ж каза’, щоб каблуків не взувала!

Ох, люба Вікукусю, хоч яка ти спостережлива, але

цього разу не відгадала!

— А хоч’ — розвеселю новиною? — не вгавала Віта. — Здається, між Леською і Дми’ щось є!

— Ти теж це помітила?

— Ще в авто’!

Ще в автобусі? Оце-то так! Звела на свою голову! Відволікла Дмитра від своєї персони, утішила Радзивілку, що називається! Аж тепер уторопала, що Дмитрии весь час не на Софійку позирав: на Лесю! Просто Софійка сиділа в автобусі навпроти Лесі й приймала ті погляди на свою адресу! І та пляшка, яку Дмитро купив Софійці за Лесиною порадою... І трохи давніші слова Росави, колишньої однокласниці, про те, що Дмитро ще не зустрів свого кохання, воно буде згодом...

Це ж треба бути такою самозакоханою! Такою егоїстичною! Так наївно покладатись на те недомовлене Дмитренкове: "Хіба ти не помічаєш, що насправді..." Правильно сказав би Кулаківський: облом так облом!

— Він і приснився їй сього’, я зразу догада’!

Он воно що! То на кожну партизанку, виявляється, є свій Шерлок Холмс? А й справді, все показує на те, що саме Іваненко й приснився Радзивілці на новому місці!

— Хай бодай у когось складеться гарно, правда? — гарячково стискала Софійчину руку Віта.