Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія - Сторінка 8

- Павленко Марина -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


— Хіба ти за них не ра’?

Як важко, як страшно, як соромно усвідомлювати, що, здається, вона аж ніяк за них не рада! Що вона розгублена, сердита, зраджена, покинута, убита! Атож, не помітила, що відбулось насправді!

Що вона, Софія, така тварюка! Ех!

На додачу Софійка — це ж треба! — на ходу застрягла лазуровим каблучком у розпеченому асфальті!.. А ступня — яка ганьба! — безсоромно вислизнула з черевичка, і Софійка хляпнула наступний крок босою ногою!.. На довершення картини — о жах! — поруч стояв гурточок їхньої вишнопільської паруботи!..

Зіпершись на Віту, піднявши нещасливу туфельку й уже готуючись прийняти зливу насмішок, Софійка раптом почула:

— О, знов як попелюшка!

Баритон був приємний, аж ніяк не глузливий. Хлопчача команда мовчала, отже, поважала його власника. Поспішно минаючи гурт і згораючи від сорому, дівчинка лише встигла ковзнути боковим зором по жартівникові. До пуття нічого не роздивилась, але наткнулась на такий проникливий сірий погляд (ці очі десь бачила!), що зніяковіла ще більше.

— Я буду принцом! — гукнув услід баритон, але Софійка була вже надто далеко, аби щось відповісти.

— Він так на те’ подивився! — стисла мокру від хвилювання Софійчину долоню Вікуся.

— А може, на тебе? — припустила цілком щиро. Надто ж — після сьогоднішнього прозріння.

— Здається, він попелюшкою тебе вже раз називав! — пригадала Віта, — Отоді після поже’! Я голос упізна'!

— Та ну їх усіх! — Софійка загальмувала врешті біля розкішної ятки з мушлями й опудалами риб. —Ліпше прикиньмо, що купим додому з сувенірів?

"Я буду принцом!" Чи не забагато липових принців останнім часом?

16.КАЛЕЙДОСКОП

Вечір, звичайно, був поглинутий морем. Які там принци, коли тут викочуються на берег такі неймовір-

ні хвилі! Софійка стрибала, хлюпалась, умилась на тих хвилях лежати, пірнала й тонула в них. Кілька разів її валило з ніг обличчям у самісіньке піщане дно, було страшно й прецікаво пробиватись крізь водяну товщу до світу, але на те вона й Русалонька, щоб укотре переможно відроджуватись заново з морської піни!..

Увечері стало сили тільки на те, щоб помінятись із Вітою спальниками й таємними замовляннями:

— Сплю на ново’ спальнику... — почала Ві-куку.

А Софійка уточнила-продовжила:

— Сплю у новому спальничку, приснись, моє справжнє коханнячко!

Закихкотіли і скрадливо озирнулись на мовчазну Леську. Ні, не чує, чи вдає, що не чує: вона стала тепер ще закритіша й іще відстороненіша. Що ж, тим більшими змовниками почувались!..

До того ж, вони дуже розуміли одна одну. Ві-ку-ку переживала, що не вийде заміж. У Половинчику ганебно зоставатися старою дівкою, а в неї, крім листування з Павликом, досі нічого не було! Софійці ж, хоч вона й не збиралась одружуватись через своє безнадійне кохання до Пустельника, теж не раз марудили голову лихі передчуття, що, чого доброго, ніхто вжитті (крім Сашка, звісно) їй не запропонує руки і серця.

На жаль, сон і цього разу передчуття лиш підтвердив: снився хіба що калейдоскоп із моря, пінистих валунів, кам’яних бабів, сувенірних мушель (чомусь у сні вони коштували саме п’ятнадцять гривень) і важких картин Айвазовського у пишних рамах. Було там чимало й людських облич, але всі вони, як і в музеї чи в калейдоскопі, мінялись, розпливались і не впізнавались. Словом, сон рябої кобили, як прозаїчно прокоментувала вранці розказане Софійкою і свої власні нічні марення Віку-ку. Але у тому сні таки промайнули пурпурові вітрила (нібито знайшла їх на ятці, ще й на приліпленому ярличкові ніяк не могла роздивитись ціни), і це надихало не здаватись, вірити в таємничого незнайомця й радіти життю.

Та й чого ж не радіти, коли сьогодні чекає (крім неодмінного моря, звісно!) прогулянка руїнами генуезької фортеці, що ото її башточку запримітила вчора!

Лелечко! Руїни зовсім не обмежувались башточкою! Башточка — то лише дрібна частина, яка залишилась собі стояти далеко на Набережній! Вишнопільці ж, здолавши не одну сотню метрів звивистих і плутаних доріжок, минувши купи-купезні натулених одна над одною хатинок, бараків, хлівців і віллочок, вийшли на величезний фортечний комплекс. Точніше те, що ним колись було. Хоч хтось нібито зауважив десь табличку, що комплекс цей — пам’ятка архітектури, Софійка побачила невпорядковане, занедбане скупчення всіх можливих архітектур, та ще й із сучасними хатами майже на фортечних мурах, довільними смітничками й без жодних наглядачів чи бодай заборонних знаків. Зрештою, така воля усім сподобалась.

То там, то тут серед квітучих трав і кущів пасуться кози, вівці або гуси. У виямках і на горбах — залишки мурованих стін, з яких навіть при свідках якийсь чоловік вибирав і складав на тачку вапнякові цеглини. Потім повіз їх у дворик (мабуть же, власний) щось будувати.

Але сумувати не було часу. Древні башточки, як свідчили написи вірменської та грецької церквичок ще чотирнадцятого століття, надмогильні плити, арки, незвичайної форми фонтан (теж вірменський), криничка!.. Оце вже справжній калейдоскоп!

Олена Гаврилівна час від часу прагнула щось розповісти рухливій вишнопільській братії, і Софійка почула, що 1616 року тут хазяйнували козаки на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним, відбивши фортецю в турків і визволивши всіх невільників-співвітчизиків. І в башті, що на отому пагорбі, який звався Карантинним, де тримали захоплених у рабство, щоб перевірити, чи здорові, сорок днів тримали й саму Роксолану.

Усе, що потрібно для справжньої казки! Софійка, наче в морські хвилі, кидалась від однієї кам’яної споруди до іншої, вдивлялась у химерні узори й загадкові прадавні написи. Вона, мов лікар, прикладала долоні до розпечених каменів і, як ніколи досі, відчувала їхнє дихання й пульсування. Відчувала — чи не завдяки Сашковому камінцеві? — подих віків, рубці, залишені епохами, суміш і нашарування століть. Ось іще творіння генуезців-латинян, ось — подовбана стрілами надбудова турецьких часів, ось — розірваний російською гарматою дзот із першої світової...

Ой, а це що за пам’ятник, недалеко від сучасної церкви? Жертвам більшовицького терору? "За роки більшовицького терору в Феодосії розстріляно близько 16 тисяч людей. У цій землі лежать люди різних професій і станів... Це священики, дворяни, робітники... Генерали і солдати, офіцери й урядовці, шевці і майстрові, домогосподарки і вчителі..." Софійка стикалася з подібними жахами в рідному місті, коли розплутувала тенета Щербанівського лабіринту. Але тут, серед цього раю, біля моря й казкових башточок?! Чомусь хотілося думати, що тут не могло трапитись нічого лихого!

— Ти що, на каменях блохи ловиш? Чи просто не всі дома і бабка в армії? — Ірку чорти принесли.

— Ну, не у всіх же діагноз на обличчі написано! — красномовно зміряла очима Завадчучку з ніг до

голови. О, таки вмудрилась косичок наплести! Нічого, вони ввечері з Лесею та Вітою посідають — ще кращих одна одній надріботять!

— Ти про себе?

— Ні, про медузу Горгону, чиї зміючки-антени пробують наловити інформації з ефіру, бо в голові порожньо! — трохи, здається намудрувала, але все одно краще, ніж змовчати!

— Ой, а ти, мабуть, якраз саме ефіру й нанюхалась — таке морозиш! Чи тебе зміїним ядом іще в колисці з соски поїли!

— А тебе — пепси-колою чи шампанським із, як ти колись казала, глиняних глечиків!

— Як хочеш знати, мої шнурки досі переконані, що я ніякого шампанського ще й не пробувала!

Це була Ірчина стратегічна помилка, бо Софійка знала, чим віддячити:

— Звісно! Ніякого шампанського: самогон-шмурдячок, а ще віскі й коньячок! Ну, ще зо два літри пивка у спеку!..

— Гаразд, поприколювались і баста! — раптово здалась Завадчучка. Роззирнулась і поманила Софійку на повалену й обплетену зеленню гранітну колону. — В мене до тебе розмова.

— Ну, чеши, — вдала сердиту, хоч цікавість до якоїсь Ірчиної таємниці розпирала ще від її натяків за вчорашнім сніданком.

— Коротше, тут таке діло...

Завадчучка нервово прокашлювалась, посмикувала себе за кіски і покусувала сережечку на кінчику свого нігтя. Щось, видно, таки серйозне

— Ех, закурити б! — злодійкувато роззирнулась довкола.

— Ти схотіла поділитись мріями про куріння? — навмисне під’юджувала, аби та нарешті приступила до суті.

— Тобі легко підколювати, а я, може, досі з собою борюсь! — образилась Ірка. — Тільки вже як, бува, присниться, що закурила, то це вже не кайфовий сон, а якийсь кошмарик! Типу: нащо ж було стільки себе мучити, стільки триматись, щоб отак просто взяти й усе зіпсувати! Навіть плачу від того, що так усе змазала. А прокинусь уранці — аж попускає: насправді усе нормально...

Що ж, хай виговориться. Софійка набралась терпіння й зосереджено спостерігала, як Іра сережкою-ніг-тем уже колупала подзьобану часом колону.

— Словом, я хотіла сказати... Тобто спитати... Ну, і сказати також...

— Софі-і-іє Щерба-а-ань! І-і-іро Завадчу-у-у-ук! — почувся поклик Ліди Василівни.

Гукали здалеку: довкола нікого з вишнопільців уже не було, всі перейшли на інший об’єкт.

— Де ви є? Бігом сюди-и-и-и!..

— От припекло! — аж плюнула з пересердя Ірка.

— Було ще довше вступну промову марудити! — не втрималась-таки від докору.

— Тобі щось не подобається? Можу й узагалі мовчати! — звісно, щоб Ірка — та не пирхнула!

— Та жартую, жартую! — позадкувала Софійка.

— Дівчата, де ви є-е-е-е?!

— Горлопанять, як на пожежу!.. — здається, й Ірка була не проти примирення.

Обірвали розмову й мусили доганяти.

17. СКЕЛЬЦЕ З КАЛЕЙДОСКОПУ

Усі збирались обідати, розташувавшись поміж кущів у легенькому холодку, і дівчата й собі долучились до розкладання припасів. Софійку відразу ж окупувала Віта.

— Що та Ір' з те’ хо’? Вона що, не зна’, що це я твоя подружка? — цокотіла, ревниво поглядаючи як на За-вадчучку, так і на Леську, що тепер водилася більше з Іваненком, біля нього ж сиділа і зараз.

— Нали’ тобі чаю? — догідливо ухопила Софійчину пластяночку й термоса, наче вража Ірка чи хтось інший зараз мали перехопити й особисто надати Софії цю неоціненну послугу. У шляхетному пориві товаришка зачепилась за колючу гілку над головою і плюхнулась простісінько на Софійку, жбурнувши їй і собі в очі гарячим фонтаном. Поки Софійка поспішно змахувала з повік несподіваний компрес із заварки (такі практикувала на собі тітонька Сніжана), звідусіль посипались дотепи:

— Чай — це не лише цінний напій, але й цілий термос чудового засобу для вмивання!

— Віка Кущ зашпортнулася за терен!

— Ні, це Віта Терен зачепилась за кущ! — Ого, Альбабарін доєднався!

— Подружки нерозлий-чай! —Леле, чи не той старшокласник звідкись намалювався? Боже, це ще ганебніше, ніж загубити черевичка!

— Вікука — вона і є Вікука! — мстився за мамаювання Кулаківський.

— Зараз як вікукну — аж тамо в ярку будеш кукати! — знов присадив його Алі-баба.

— А тобі, Софко, личить: мов так і народилась! — це, звісно, Завадчучка!

— її, бідолаху, як не бджола кусає, то окропом обіллють! Якісь двадцять два нещастя! — це вже забігала круг своєї учениці Ліда Василівна.

Біля Віти ж бігала медсестра.

— Дуже пече? — тихенько шептала над головами стурбована Радзивілка.

— Пробач, Соф, я не хтіла! — перепрошувала Віта.

Софійці пік зовсім не окріп, а чергова халепа, в яку

знов так публічно вляпалась.