Король Матіуш Перший - Сторінка 40
- Януш Корчак -Після бійки, як мовиться, кулаками не махають.
— Добраніч, панове судці! — сказав Матіуш і з істинно королівською величчю полишив залу.
По коридору й тюремному двору попрямував Матіуш у свою камеру в супроводі двадцяти солдатів з шаблями наголо.
Він приліг на солом'яну підстилку і прикинувся сплячим. Про що він думав і що відчував у ніч перед стратою, хай залишиться таємницею.
LII
де Матіуш посеред вулиці, на руках і ногах поблискують золоті ланцюжки. Уздовж тротуарів стіною стоять солдати, а за ними товпиться народ.
День видався погожий. На безхмарному небі сяяло сонце. Жителі столиці висипали на вулиці, щоб востаннє поглянути на свого короля. Багато хто плакав, але Матіуш не бачив сліз, а якби бачив, легше було б іти на страту.
Ті, хто любили й жаліли Матіуша, мовчали. Вони не наважувалися у присутності ворога висловити вголос свою відданість і пошану колишньому королеві. Та й що могли вони сказати? Кричати, як завжди: "Ура!" і "Хай живе!" не годилося — адже короля вели на страту.
Зате п'яниці й волоцюги, яких Молодий король навмисне напоював вином і горілкою з королівських підвалів, кричали на все горло:
— Ой, гляньте, король іде! Ще молоко на губах не обсохло! Ну й король! Ха-ха-ха! Що, слізки проливаєш? Іди, носика тобі утремо. Ех, король, корольок!..
А Матіуш крокував із високо піднятою головою: хай усі бачать, що очі в нього сухі. Лише брови звів і дивився на сонечко.
Він не звертав уваги на те, що відбувалося довкола. Його непокоїли інші турботи: "Що з Клу-Клу? Де Фелек? Чому Сумний король зрадив мене? Що станеться з його державою?"
І про батька з матір'ю подумав востаннє. Місто залишилося позаду. Ось він і біля стовпа, біля виритої ями. У лиці — ні кровинки. Холоднокровно дивиться він, як взвод солдатів заряджає рушниці й цілиться в нього.
Так само спокійно й холоднокровно вислухав він акт про помилування:
ЗАМІНИТИ РОЗСТРІЛ ЗАСЛАННЯМ НА БЕЗЛЮДНИЙ ОСТРІВ
Під'їхав автомобіль і відвіз Матіуша назад у в'язницю. Через тиждень його відправлять на безлюдний острів.