Сильмариліон - Сторінка 7

- Джон Толкін -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Однак найчастіше Улмо розмовляє з мешканцями Середзем'я гомінкими голосами води. Адже всі моря, озера, річки, водограї та джерела підпорядковані йому, й ельфи кажуть, ніби дух Улмо струмує в судинах цілого світу. У такий спосіб до нього, навіть у глибочінь, доходять новини про всілякі потреби та печалі Арди, про які б інакше не довідався і сам Манве.

Ауле дещо поступається за могутністю Улмо. Він правує всіми речовинами, з яких складається Арда. Бо на початку творив спільно з Манве й Улмо; і плодом трудів його став суходіл. Ауле – коваль і майстер ремесел, його однаково тішать уміло зроблені дрібнички та могутні споруди давнини. Самоцвіти, приховані в надрах Землі, золото, що ясніє в руці, а заразом і гірські кряжі та ложа морів – усе належить йому. Нолдори багато навчилися від нього, адже він завжди був їхнім другом. Мелкор заздрив Ауле, бо той думками та силами дуже нагадував його самого; і вони довго боролись, і Мелкор щоразу псував або нищив працю Ауле, й Ауле нарешті стомився відновлювати все після заворушень і безладь, які чинив Мелкор. Але обидва прагнули створити щось нове, те, про що не подумали інші; обом дуже подобалося, коли прославляли їхні вміння. Проте Ауле залишився вірним Еру й підкорив усю свою працю його волі; а ще він не заздрив витворам інших, радо приймав і давав поради. Мелкор же витрачав свій дух на заздрість і ненависть, аж поки не міг уже створити нічого нового, а тільки наслідував задуми інших і, коли міг, нищив їхні творіння.

Дружина Ауле – Яванна, Дарителька Плодів. Вона любить усе живе, що росте на землі, й пам'ятає всі його незчисленні форми: від дерев, що височіли як вежі в густих лісах давнини, до лишайників на камінні чи дрібних і загадкових грунтових рослинок. Серед Валарських Королев Яванну шанують ненабагато менше за Варду. У видимій подобі вона – висока жінка, зодягнена в зелене; та іноді може виглядати зовсім по-іншому. Дехто бачив її в образі піднебесного дерева, увінчаного Сонцем, коріння якого омивали води Улмо, а в листі перемовлялися вітри Манве; з усіх віт отого дерева золота роса стікала на пустище, і на нім проростало зелене збіжжя. Кементарі – Королевою Землі – так звуть її елдарською мовою.

Феантури, повелителі духів, – це брати, котрих найчастіше величають Мандосом і Лоріеном. Але насправді так називаються їхні оселі, а справжні ймення цих валарів – Намо й Ірмо.

Старший із братів, Намо, мешкає в Мандосі, що на заході Валінору. Він хранитель Домів Померлих і збирач духів убитих. Він нічого не забуває і знає про все, що станеться, крім того лише, що досі залежить від волі Ілуватара. Він є валарським Суддею, однак виголошує вироки і пророцтва тільки за наказом Манве. Дружина його – Вайре Ткаля – вплітає у свою легендарну павутину все, що коли-небудь існувало в Часі, й павутиною тією вкриті чертоги Мандоса, які з плином епох стають дедалі просторішими.

Ірмо, молодший, – повелитель видінь і снів. У Лоріені, на валарській землі, ростуть сади його, і то – найчарівніше місце у світі, заселене багатьма духами. Дружина його – Есте Ніжна – цілителька ран і втоми. Вбрання її – сіре, дар її – спочинок. Удень Есте не ходить, а спить на острові, в затіненому деревами озері Лореллін. У водограях Ірмо й Есте мешканці Валінору черпають оновлення; і навіть валари часто приходять до Лоріену і знаходять там спокій і полегкість од вагот Арди.

Ніенна, сестра феантурів, могутніша за Есте і мешкає самотиною. Вона знайома з горем і оплакує кожну рану, яку Мелкор завдає Арді. Так сильно тужила ця валіе в час творення Музики, що пісня її стала жалобним плачем раніше, ніж закінчилася Музика, і звук ридання вплівся у наспіви Світу ще до його початку. Проте оплакує вона чуже горе; тому ті, хто чує її голосіння, вчаться жалості та стійкості в надії. Чертоги Ніенни – на заході Заходу, на рубежах світу; нечасто буває вона в місті Валімар, де всі радісні, а охочіше заходить до чертогів Мандоса, що поблизу від її власних; і всі ті, хто чекає в Мандосі, волають до неї: вона-бо примножує духовну силу та обертає горе на мудрість. З вікон дому Ніенни видно позасвіття.

Найсильнішим і найславетнішим завдяки своїм подвигам є Тулкас, якого ще звуть Асталдо – Відважний. Він останній прийшов на Арду, щоби допомогти валарам у перших битвах із Мелкором. Він тішиться боротьбою та змаганнями на силу; не їздить верхи, бо й так може випередити будь-яку рухому істоту, і не знає втоми. Волосся та борода Тулкаса – золоті, тіло – рум'яне, а руки – то зброя його. Він мало дбає про минуле та майбутнє, з нього нікчемний порадник, але зате вірний друг. Дружина його – Несса, сестра Ороме, – така сама гнучка та бистронога. Оленів любить вона, і тварини ті щоразу, коли Несса буває в нетрях, ідуть слідом за нею; проте вона заввиграшки переганяє їх, метка, як стріла, з вітром у косах. Танці – ось утіха Несси, і вона витанцьовує у Валімарі на луках, зелень яких ніколи не в'яне.

Ороме – могутній володар. Хоча він і не такий дужий, як Тулкас, зате страшніший у гніві; бо Тулкас завжди сміється: коли змагається, коли воює, і навіть в обличчя Мелкора сміявся він під час битв, які відбулися ще до народження ельфів. Ороме любив терени Середзем'я і полишив їх неохоче, та все ж пішов у Валінор; але потім, у давнину, частенько переходив через гори на схід і повертався зі своїм воїнством до земних пагорбів і рівнин. Ороме – мисливець на потвор і лютих звірюк – тішиться кіньми та гончаками; любить усі дерева, за що названо його Алдароном (Тауроном – синдарською мовою) – Володарем Лісів. Кінь його, білий на сонці й зі сріблястим полиском уночі, зветься Нагар. Великий ріг його, гук якого нагадує схід ясно-червоного Сонця чи прямовисну блискавицю, що розтинає хмари, зветься Валарома. Звучніше від ріжків решти воїнства линув голос Валароми в лісах, що їх виростила Яванна у Валінорі; бо там Ороме тренував свій народ і звірів, аби ті навчилися переслідувати лихих Мелкорових створінь. Дружина Ороме – Вана, Вічно Юна; молодша сестра Яванни. Коли вона проходить, усі квіти проростають, а тільки погляне на них – розкриваються; всі птахи піснями вітають її прихід.

Отакі імена валарів і валіер, і тут зі слів елдарів, котрі бачили їх в Амані, коротко описано їхні портрети. Проте, хоч якими прегарними та шляхетними були ті подоби, в яких валари постали перед Дітьми Ілуватара, то був лише покров їхніх справжніх краси та сили. І якщо тут розказано мало з того, про що колись відали елдари, то це "мало" – ніщо порівняно зі справжнім їхнім буттям, яке сягає країв та епох, що нам їх годі уявити. Дев'ятеро їх було, найшанованіших і наймогутніших, але один відійшов, отож зосталося Вісім – аратарів, Високих Духів Арди: Манве та Варда, Улмо, Яванна й Ауле, Мандос, Ніенна й Ороме. Хоча Манве і вважають їхнім Королем і він відповідає за них перед Еру, аратари всі однаково могутні та стоять незрівнянно вище за інших: за валарів і маярів, за решту духів, яких Ілуватар послав у Еа.

ПРО МАЯРІВ

Разом із валарами прийшли інші духи – нижчого рівня, чиє буття також розпочалося ще перед Світом. Духи ці – маяри, підданці валарів, їхні слуги та помічники. Число їхнє ельфам не відоме, і лише декотрим дано ймення в окремих мовах Дітей Ілуватара; бо в Середзем'ї, напротивагу до Аману, маяри рідко з'являлись у подобах, видимих для ельфів і людей.

Головними серед маярів Валінору, чиї імена згадано в історіях Прадавніх Часів, є Ілмаре (служниця Варди) й Еонве (прапороносець і оповісник Манве; на Арді Еонве не мав рівних у мистецтві володіння зброєю). Проте найвідомішими для Дітей Ілуватара є Оссе й Уінен.

Оссе – васал Улмо, повелитель морів, які омивають береги Середзем'я. Він не спускається у глибочінь, любить узбережжя й острови і радіє вітрам Манве; його тішить буря, й він сміється посеред ревіння хвиль. Дружина його – Уінен, Володарка Морів, чиє волосся вкриває всі піднебесні води. Любить вона всю живину солоних потоків і всіляку рослинність у них; до неї звертаються моряки, бо вона може втихомирити хвилі, погамувавши буйство Оссе. Нуменорці тривалий час жили під захистом Уінен і шанували її не менше, ніж валарів.

Мелкор ненавидів море, адже не міг його підкорити. Кажуть, що під час сотворения Арди він докладав чималих зусиль, аби зробити Оссе своїм васалом, обіцяючи йому за службу володіння та владу, належні Улмо. І от сталося так, що колись давно море наче оскаженіло і спрямувало свою руйнівну силу на сушу. Та Уінен, на прохання Ауле, зуміла вгамувати Оссе і привела його до Улмо; Улмо ж простив його і знову прийняв до себе, й Оссе відтоді служив йому вірно. Майже завжди, позаяк Оссе, так ніколи цілком не позбувшись пристрасті до шаленства, іноді лютує свавільно, без дозволу Улмо, його володаря. Тому ті, хто живе біля моря чи плаває на кораблях, люблять Оссе, проте не довіряють йому.

Меліан – так звалася мая, котра служила і Вані, й Есте; довгий час перед приходом у Середзем'я жила вона в Лоріені, доглядаючи дерева, які цвітуть у садах Ірмо. Хоч куди би вона пішла, довкруж неї співали соловейки.

Наймудрішим серед маярів був Олорін. Він також мешкав у Лоріені, та шляхи частенько заводили його в дім Ніенни, яка навчила його жалю й терпінню.

Про Меліан розказано багато у "Квента Сильмариліон". Про Олоріна ж та оповідь мовчить; бо він хоч і любив ельфів, але походжав між ними невидимим або ж прибравши ельфійську подобу, тому вони не розуміли, звідки беруться прегарні видіння чи мудрі спонуки, які він укладав у їхні серця. Пізніше Олорін став другом усіх Дітей Ілуватара та співчував їхнім печалям; і ті, хто дослухався до нього, пробуджувались од відчаю та відкидали примарні образи пітьми.

ПРО ВОРОГІВ

Останнім із усіх поставлено ім'я Мелкора, Того, хто зростає на Силі. Та він утратив право на це ймення; і нолдори, котрі найбільше з-поміж ельфів настраждались од його злоби, не проказують це ім'я вголос, називаючи його власника натомість Морґотом – Темним Ворогом Світу. Ілуватар наділив Мелкора неймовірною могутністю, і був він рівнею Манве, і володів почасти силами та знаннями інших валарів, але спрямував їх на лихе, тож і змарнував свою велич на жорстокість та деспотизм. Бо він пожадав Арду й усе, що на ній, прагнучи загарбати королівський титул Манве та запанувати над володіннями рівних йому.

Зі шляхетності він скотився до пихатості, а з пихатості – до презирства.