Війна і мир (том 2) (переклад Віктора Часника) - Сторінка 38
- Лев Толстой -— Хоча б 20 тисяч, граф, — додав він; — а вексель тоді тільки в 60 тисяч.
– Так, так, добре, – скоромовкою заговорив граф, – тільки вже вибач, друже, 20 тисяч я дам, а вексель крім того на 80 тисяч дам. Так-то, поцілуй мене.
Глава 12
Наташі було 16 років, і був 1809 рік, той самий, до якого вона чотири роки тому на пальцях рахувала з Борисом після того, як вона з ним поцілувалася. З тих пір вона жодного разу не бачила Бориса. Перед Софійкою і з матір'ю, коли розмова заходила про Бориса, вона абсолютно вільно говорила, як про вирішену справу, що все, що було раніше, – була дитячість, про яку не варто і говорити, і яка давно була забута. Але в самій таємницею глибині її душі, питання про те, чи було зобов'язання до Борису жартом або важливою, що зв'язує обіцянкою, мучив її.
Із самих тих пір, як Борис в 1805 році з Москви поїхав в армію, він не бачився з Ростовими. Кілька разів він бував у Москві, проїжджав неподалік від Відрадного, але жодного разу не був у Ростових.
Наташі приходило іноді до голову, що він не хотів бачити її, і ці здогади її підтверджувалися тим сумним тоном, яким казали про нього старші:
– У нинішньому столітті не пам'ятають старих друзів, – говорила графиня слідом за згадкою про Бориса.
Ганна Михайлівна, яка останнім часом рідше бувала у Ростові, теж тримала себе якось особливо гідно, і всякий раз захоплено і вдячно говорила про достоїнства свого сина і про блискучу кар'єру, яку він побудував. Коли Ростови приїхали в Петербург, Борис приїхав до них з візитом.
Він їхав до них не без хвилювання. Спогад про Наташу було самим поетичним спогадом Бориса. Але разом з тим він їхав з твердим наміром ясно дати відчути і їй, і рідним її, що дитячі відносини між ним і Наталею не можуть бути зобов'язанням ні для неї, ні для нього. У нього було блискуче становище в суспільстві, завдяки інтимності з графинею Безуховою, блискуче становище на службі, завдяки заступництву важливої особи, довірою якої він цілком користувався, і у нього зароджувались плани одруження на одній з найбагатших наречених Петербурга, які дуже легко могли здійснитися. Коли Борис увійшов у вітальню Ростових, Наташа була в своїй кімнаті. Дізнавшись про його приїзд, вона, розчервонівшись, майже вбігла до вітальні, сяючи більш ніж ласкавою посмішкою.
Борис пам'ятав ту Наташу в коротенькому платті, з чорними, блискучими з-під локон очима і з відчайдушним, дитячим сміхом, яку він знав 4 роки тому, і тому, коли увійшла зовсім інша Наташа, він зніяковів, і обличчя його висловило захоплене здивування . Цей вираз його обличчя обрадував Наташу.
– Що, впізнаєш свою маленьку грайливу приятельку? – сказала графиня. Борис поцілував руку Наташі і сказав, що він здивований зміною, що сталася в ній.
– Як ви покращали!
"Ще б пак!", відповідали усміхнені очі Наташі.
– А тато постарів? – запитала вона. Наташа сіла і, не вступаючи в розмову Бориса з графинею, мовчки розглядала свого дитячого нареченого до найменших подробиць. Він відчував на собі тягар цього наполегливого, ласкавого погляду і зрідка поглядав на неї.
Мундир, остроги, краватка, зачіска Бориса, все це було наймодніше і цілком порядне [Сomme il faut]. Це одразу помітила Наташа. Він сидів трошки боком на кріслі біля графині, поправляючи правою рукою найчистішу, облиту рукавичку на лівій, говорив з особливим, витонченим піджиманням губ про розваги вищого петербурзького кола і з лагідною насмішкуватістю згадував про колишні московськи часи і московських знайомих. І не випадково, як це відчувала Наташа, він згадав, називаючи вищу аристократію, про бал посланника, на якому він був, про запрошення до NN і до SS.
Наташа сиділа весь час мовчки, спідлоба дивлячись на нього. Погляд цей все більше і більше, і турбував, і бентежив Бориса. Він частіше озирався на Наташу і переривався в оповіданнях. Він просидів не більше ніж 10 хвилин і встав, вклоняючись. Все ті ж цікаві і трохи глузливі очі, що викликають, дивилися на нього. Після першого свого відвідування, Борис сказав собі, що Наташа для нього точно так же приваблива, як і раніше, але що він не повинен віддаватися цьому почуттю, тому що одруження на ній –дівчині майже без маєтності, – була б загибеллю його кар'єри, а відновлення колишніх відносин без мети одруження було б неблагородним вчинком. Борис вирішив сам з собою уникати зустрічей з Наталею, але, незважаючи на це рішення, приїхав через кілька днів і став їздити часто і цілі дні проводити у Ростових. Йому уявлялося, що йому необхідно було порозумітися з Наташею, сказати їй, що все старе повинне бути забуте, що, незважаючи на все ... вона не може бути його дружиною, що у нього немає стану, і її ніколи не віддадуть за нього. Але йому все не вдавалося і ніяково було приступити до цього пояснення. З кожним днем він більш і більш заплутувався. Наташа, за зауваженням матері і Софійки, здавалася по старому закоханою в Бориса. Вона співала йому його улюблені пісні, показувала йому свій альбом, змушувала його писати в нього, не дозволяла поминати йому про старе, даючи розуміти, як прекрасно було нове; і кожен день він їхав в тумані, не сказавши того, що мав намір сказати, сам не знаючи, що він робив і для чого він приїжджав, і чим це скінчиться. Борис перестав бувати у Елен, щодня отримував докірливі записки від неї і все-таки цілі дні проводив у Ростових.
Глава 13
Одного вечора, коли стара графиня, зітхаючи і крехтячи, в нічному очіпку і кофтині, без накладних буклів, і з одним убогим пучком волосся, яке виступало з-під білого, коленкорового чепчика, клала на килимку земні поклони вечірньої молитви, її двері рипнули, і в туфлях на босу ногу, теж в кофтині і в папільйотках, вбігла Наташа. Графиня озирнулася і насупилася. Вона дочитувала свою останню молитву: "Невже мені одр цей труною буде?" Молитовний настрій її було знищено. Наташа, червона, жвава, побачивши матір на молитві, раптом зупинилася на своєму бігу, присіла і мимоволі висунула язика, погрожуючи самої себе. Помітивши, що мати продовжувала молитву, вона навшпиньки підбігла до ліжка, швидко ковзнувши однією маленькою ніжкою об іншу, скинула туфлі і стрибнула на те ложе, щодо якого графиня боялася, як би воно не було її труною. Одр цей був високий, перини, з п'ятьма подушками, які все зменшуються. Наташа схопилася, потонула в перині, перевалилася до стінки і почала возитися під ковдрою, вкладаючись, підгинаючи коліна до підборіддя, Брикаючи ногами і ледь чутно сміючись, то закриваючись з головою, то поглядаючи на матір. Графиня скінчила молитву і з суворим обличчям підійшла до ліжка; але, побачивши, що Наташа закрита з головою, посміхнулася своєю доброю, слабкою посмішкою.
– Ну, ну, ну, –сказала мати.
– Мамо, можна поговорити, так? — спитала Hаташa. — Ну, в душку один раз, ну ще, і буде. – І вона обхопила шию матері і поцілувала її під підборіддя. У поводженні своєму з матір'ю Наташа демонструвала зовнішню брутальність манер, але була так чуйна і спритна, що як би вона не обхопила руками мати, вона завжди вміла це зробити так, щоб матері не було ні боляче, ні неприємно, ні ніяково.
– Ну, про що ж нині? – сказала мати, влаштувавшись на подушках і почекавши, поки Наташа, також перекотившись рази два через себе, не лягла з нею поруч під однією ковдрою, випручавши руки і прийнявши серйозний вираз.
Ці нічні відвідування Наташі, які ставалися до повернення графа з клубу, були однією з найулюбленіших насолод матері і дочки.
– Про що ж нині? А мені потрібно тобі сказати ...
Наташа закрила рукою рот матері.
– Про Бориса ... Я знаю, — сказала вона серйозно, – я потім і прийшла. Не кажіть, я знаю. Ні, скажіть! – Вона відпустила руку. – Скажіть, мама. Він милий?
– Наташа, тобі 16 років, в твої роки я була заміжня. Ти говориш, що Боря милий. Він дуже милий, і я його люблю як сина, але що ж ти хочеш? ... Що ти думаєш? Ти йому зовсім запаморочила голову, я це бачу ...
Говорячи це, графиня озирнулася на дочку. Наташа лежала, прямо і нерухомо дивлячись вперед себе на одного з сфінксів червоного дерева, вирізаних на кутах ліжка, так що графиня бачила тільки в профіль обличчя дочки. Лице це вразило графиню своєю особливістю серйозного і зосередженого виразу.
Наташа слухала і розуміла.
–Ну так що ж? – сказала вона.
– Ти йому запаморочила зовсім голову, навіщо? Що ти хочеш від нього? Ти знаєш, що тобі не можна вийти за нього заміж.
– Від чого? – не змінивши положення, сказала Наташа.
– Тому, що він молодий, тому, що він бідний, тому, що він рідня ... тому, що ти і сама не любиш його.
– А чому ви знаєте?
– Я знаю. Це не добре, мій друже.
–А якщо я хочу ... – сказала Наташа.
– Перестань говорити дурниці, – сказала графиня.
– А якщо я хочу ...
–Наташа, я серйозно ...
Наташа не дала їй договорити, притягнула до себе велику руку графині і поцілувала її зверху, потім в долоню, потім знову повернула і стала цілувати її в кісточку верхньої фаланги, потім в проміжок, потім знову в кісточку, пошепки примовляючи: "січень, лютий , березень квітень травень".
– Говоріть, мама, що ж ви мовчите? Говоріть, – сказала вона, озираючись на матір, яка ніжним поглядом дивилася на дочку і через це споглядання, здавалося, забула все, що вона хотіла сказати.
– Це не годиться, душа моя. Не всі зрозуміють ваш дитячий зв'язок, а бачити його таким близьким з тобою може пошкодити тобі в очах інших молодих людей, які до нас їздять, і, головне, марно мучить його. Він, може бути, знайшов собі партію по собі, багату; а тепер він з розуму сходить.
– Сходить? – повторила Наташа.
– Я тобі про себе скажу. У мене був один cousin ...
– Знаю – Кирила Матвіїч, але ж він старий?
– Не завжди був старий. Але ось що, Наташа, я поговорю з Борею. Йому не треба так часто їздити ...
– Чому ж не треба, коли йому хочеться?
– Тому, що я знаю, що це нічим не скінчиться.
– Чому ви знаєте? Ні, мама, ви не говорите йому. Що за дурниці! – говорила Наташа тоном людини, у якого хочуть відняти його власність.
– Ну не вийду заміж, так нехай їздить, коли йому весело і мені весело. – Наташа посміхаючись подивилася на матір.
– Не заміж, а так, –повторила вона.
– Як же це, мій друг?
– Та так. Ну, дуже потрібно, що заміж не вийду, а ...