Замкнена кімната - Сторінка 38
- Пер Вале -Не встигло керівництво дати наказ полі-ційним резервам, щоб вони їхали на місце події, як сама поліція опинилася в загрозливому становищі. Минув якийсь час, поки працівники управління переконалися, що весь їхній резерв просто заблокований на подвір'ї. Довелося їм добиратись на Русенлундсгатан кому на таксі, а кому своєю машиною, не обладнаною радіозв'язком.
Сам Монсон прибув туди о третій годині сім хвилин. До того часу спритні пожежники вже погасили вогонь у будинку, який хтось явно підпалив; порожній гараж також, не зазнав великої шкоди. Послані в район поліцій-ні сили не знайшли там нічого особливо підозрілого, крім спотвореної вибухом старої машини. А через вісім хвилин один із радіопатрулів почув повідомлення про пограбування банку в діловому районі міста.
На той час Мальмстрем і Мурен уже вибралися з Мальме. Хтось бачив, як від пограбованого банку від'їхав синій "фіат". За грабіжниками ніхто не гнався, і вже хвилин через п'ять вони розділилися, сівши кожен у свою машину. [379]
Коли поліція врешті навела в себе лад, відтягла фургон і прийняла підпалене ганчір'я в картонних коробках місто-було закрите. Всі сили були кинуті на пошуки синього "фіата".
Він був знайдений через три дні в якійсь повітці в районі східного порту, а в машині лежали комбінезони, паски, гумові рукавиці, пістолети та різний непотріб.
Гаузер і Гоф чесно відробили щедру винагороду, переказану на чекові рахунки їхніх дружин. Вони ще майже десять хвилин після того, як Мальмстрем і Мурен поїхали, втримували позицію біля банку й відійшли аж тоді, як на обрії з'явилися перші поліцаї — двоє піших патрулів, весь досвід яких обмежувався війною зі школярами, що пили пиво в громадських місцях. Єдине, на що вони виявилися здатні,— це на весь голос кричати в свої портативні радіостанції про те, що бачили, але тоді в Мальме вся поліція кричала в свої мікрофони і, навпаки, майже ніхто не слухав.
Гаузерові, хоч на це ніхто не розраховував, навіть він сам, пощастилр вшитися: через Гельсінборг і Гельсінгер він без перешкод покинув Швецію.
А Гоф спіймався через дивну необачність. За п'ять хвилин' до четвертої він піднявся на борт порона "Мальмегус" у сірому костюмі, білій сорочці з краваткою і з чорним ку-клукс-кланівським ковпаком на голоді. З неуважності він забув його скинути. Портова охорона й митники пропустили його, гадаючи, що на порбні відбувається чи то маскарад, чи якась чоловіча зустріч, проте в команди порона він викликав підозру, і прибувши до Копенгагена, вона здала його літньому датському поліцаєві, який з подиву мало не випустив пляшку з пивом, коли арештований спокійно виклав на стіл тісної кімнати чергового два пістолети, багнет і ручну гранату із вставленим запальником. Поліцай швидко отямився і вже зовсім повеселішав, коли виявилося, що прізвище арештованого збігається з маркою чудового пива.
Крім квитка до Франкфурте, Гоф мав ще гроші — сорок німецьких марок, дві датські десятки і три крони й тридцять п'ять єре шведською валютою.
Що й казати, колосальний здобуток. Коли відрахувати цю суму, банк утратив тільки два мільйони шістсот тридцять тисяч чотириста дев'яносто шість крон і шістдесят п'ять єре.
У Стокгольмі в цей час діялись дива.
І найбільше диво спіткало Ейнара Ренна. Йому виділено [380] шість поліцаїв і поставлено завдання: тримати під наглядом Русенлундсгатан і спіймати— підприємця А. Оскільки вулиця була досить довга, він якомога доцільніше розмістив свої сили — двоє на машині становили рухомий загін, а четверо стояли в різних стратегічно важливих місцях.
Бульдозер Ульсон порадив йому ставитись до свого завдання спокійно, а насамперед не розгублюватись, хоч би що сталося.
За двадцять дві хвилини до третьої Ренн саме стояв на тротуарі навпроти кав'ярні "Бергсгруван" і . справді був більш-менш спокійний, коли до нього підійшли двоє підлітків, таких неохайних, яких тепер часто можна побачити на вулиці.
— Дай закурити,— сказав один.
— Ну ні,— приязно відповів Ренн.— Тобто я не курю. Одна мить — і він побачив націлений йому в живіт стилет, а в небезпечній близькості від його голови захитався велосипедний ланцюг.
— Ох ти, тріска смердюча,— засичав на нього хлопець, що націлив стилет. Тоді кивнув товаришеві:— Тобі гаманець, а я стягну годинник, і обручку. Потім штрикнемо діда.
Ренн ніколи не був майстром джіу-джітсу чи карате, але дещо пам'ятав ще з часів навчання.
Він спритно гильнув під коліна хлопця із стилетом, і той здивовано приземлився м'яким місцем. Але другий маневр удався йому гірше, і хоч він швидко відхилив голову, ланцюг ударив його понад правим вухом так, що в очах потемніло. А проте, падаючи, він потяг за собою і другого напасника.
— Ну, прийшла твоя остання година, діду,— засичав той, що був із стилетом.
Але тієї хвилини нагодився рухомий загін, і коли в Ренна проясніло в голові, його помічники вже добре набили кийками і руків'ями револьверів напасників, що лежали долі, й навіть надягли на них наручники.
Хлопець, що мав велосипедний: ланцюг, перший отямився з розбитим до крові обличчям. Він оглянувся навколо і спитав:
— Що сталося?
— А те, хлопче, що ти натрапив на засідку,— пояснив один із поліцаїв.
— Засідка поліції? На нас? Та ви що? Через цю гнилу тріску?
У Ренна знов з'явилась ґуля на голові — зрештою, це [381] була єдина фізична травма, якої того дня зазнала сгґец-група; далеко більша була психічна шкода.
В обладнаному за останнім словом техніки сірому автобусі оперативного центру Бульдозер Ульсон з нетерплячки безперестанку підстрибував, заважаючи не тільки радистові, але й Кольбєргові, що також там сидів.
За чверть до третьої напруження досягло вершини, потяглися нестерпно довгі секунди.
О третій годині службовці банку сказали, що пора зачиняти, і чималим силам поліції під орудою Гунвальда Ларсона, що були всередині банку, довелося залишити приміщення.
Усіх пойняло важке почуття порожнечі, тільки Бульдозер Ульсон сказав:
— Панове, наша невдача тимчасова. А може, її взагалі нема. Рус щось пронюхав і сподівається приспати нашу чуйність. Він пошле Мальмстрема й Мурена другої п'ятниці, отже, за тиждень. Фактично тут він утратив темп, а не ми.
Перші тривожні сигнали надійшли о пів на четверту. Вони були такі недобрі, що спецгрупа негайно відступила в свій штаб на Кунгсгольмен, щоб звідти стежити за ходом подій. Протягом найближчих годин телеапарати безперестанку вистукували нові повідомлення.
Помалу картина вималювалась чітко.
— Видно, Мілан означало не те, що ти думав,— холодно сказав Кольберг.
— Не те,— погодився Бульдозер.-— Мальме... Ото хитруни.
Тепер він не підстрибував, а вже цілу годину сидів непорушно.
— Хто сподівався, що в Мальме є така вулиця,— мовив Гунвальд Ларсон.
— І що майже всі нові банки будують за одним лро-.ектом,— додав Кольберг.
— Ми повинні були знати про це! —вигукнув Бульдозер.— Рус знав. Але тепер ми будемо пильні. Ви забули про раціоналізацію. Дешевше будувати однаково. Рус прив'язав нас до Стокгольма. Але більше він нас на цьому не обдурить. Головне не здаватися.
Бульдозер підвівся, явно підбадьорений.
— А де тепер Вернер Рус?
— У Стамбулі,— відповів Гунвальд Ларсон.— Відпочиває, бо в нього є кілька вільних днів. [382]
— Так,— сказав Кольберг.— Цікаво, де відпочивають Мальмстрем і Мурен?
— Байдуже,— почав знову захоплюватися Бульдозер.— Що легко прийшло, те легко й піде. Скоро вони знов з'являться тут. І тоді буде наша черга.
— Ти так гадаєш? — засумнівався Кольберг.
У справі пограбування було вже майже все з'ясоване, але й день тим часом добіг кінця.
Мальмстрем, наприклад, устиг уже влаштуватися в своєму готельному номері в Женеві, який він замовив ще три тижні тому.
Мурен був у Цюріху, але завтра ж таки мав намір , їхати далі, до Південної Америки.
У повітці, де вони пересідали у свої машини, їм пощастило тільки перемовитись кількома словами.
— Дивись, не прогайнуй свої тяжко зароблені гроші на труси й негідних жінок,— нагадав Мальмстремові Мурен.
— Страх, скільки ми загребли,— сказав той.— Що ми робитимемо з такими сумами?
— Як що? Звичайно, покладемо в банк! — відповів Мурен.
Через кілька днів Вернер Рус, сидячи в барі готелю "Гілтон Істамбул" і попиваючи коктейль "Дайкірі", почав переглядати газету "Геральд трібюн".
Уперше цей перебірливий друкований орган ушанував його своєю увагою. Коротенька статейка, лаконічний заголовок: "Шведське пограбування банку".
У статейці були подані важливі факти, наприклад, сума здобичі. Близько півмільйона доларів.
І другорядна деталь:
"Представник шведської поліції заявив сьогодні, що організатори пограбування відомі".
Трохи нижче вміщено ще одну новину зі Швеції:
"Масова втеча, з в'язниці. П'ятнадцять найнебезпечніших грабіжників утекло сьогодні із в'язниці Кумла, яку вважають найнадійнішою фортецею". Бульдозера Ульсона ця остання новина застала саме тоді, коли він уперше за кілька тижнів ліг спати в подружнє ліжко. Він відразу схопився і забігав по спальні, захоплено вигукуючи:
— Які можливості! Які неймовірні можливості! Тепер почнеться війна не на життя, а на смерть! [383]
XXVIII
Тієї п'ятниці Мартін Бек за чверть до шостої вже був у будинку на Тулегатан. Під пахвою він ніс мозаїку, а в руці — загорнену пляшку вина. Він зустрів Рею внизу. Вона стукотіла своїми червоними сабо по сходах і була вдягнена тільки в довгий ліловий каптан. У руках вона несла по мішкові зі сміттям.
— Здоров,— привіталася Рея.— Добре, що ти прийшов, я тобі щось покажу.
— Давай я візьму мішки. .
— Навіщо, це сміття,— мовила Рея.— Та й руки в тебе не порожні. Ти несеш мозаїку?
— Так.
— Чудово. Відчини мені двері.
Мартін Бек притримав двері на подвір'я і провів поглядом Рею, що пішла до контейнерів зі сміттям. Ноги, як і вся постать, дужі й гарні. Хряснувши лядою контейнера, вона зразу побігла назад. Мов справжня спортсменка, біжить легко, впевнено, ледь схиливши голову.
Сходами вона підіймалась також підстрибом, він насилу встигав за нею.
У кухні пили чай дві дівчини, Інгела й ще одна, якої він не знав.
— Що ти хотіла мені показати?
— Ходімо, побачиш,— відповіла Рея.
Він пішов за нею, і вона показала на одні з дверей.
— Будь ласка, ось замкнена кімната.
— Дитяча?
— Так. Там нікого немає, а двері замкнені зсередини.