Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія - Сторінка 10
- Павленко Марина -Бо далі переймалась уже не хлопцями, а Віку-кусею, на яку боляче було дивитись. Насамперед якнайдалі заховала яблуко розбрату, себто пурпурові вітрила. Довелось, правда, для цього тендітного виробу звільнити фірмову коробку від лазурових черевиків (їх переклала в целофановий кульок).
Також розраювала, відволікала Віту, як лиш могла.
Поки збирали речі й складали намета (Дмитрик, спасибі йому, прийшов помогти), смішила всіх, не змовкаючи. Мовляв, що це за місто таке їх чекає: Коктебель? Коктейль наче! А Меганом — іще смішніше! Бо гноми бувають лиш маленькі, а "мега" означає великий, і як це буде — великий гном? Ха-ха, одним словом. Аж самій було трохи мулько від тих вимучених дотепів, але ліпше хай Віку-куся кривить губки бодай у такій силуваній усмішці, ніж стримується, бодай не заплакати.
На Альбабаріна ж узагалі не глянула ні разу, хоч як хотілось. Навіть тоді, коли він кинув, пробігаючи мимо:
— Помогти щось, дівчата?
Бо тоді Дмитрик, спасибі йому ще раз, відповів за
Віту, Софійку й Лесю разом: "Дякую, сам тут упораюсь".
Альбабарін, здається (бо ж очей не підіймала), пригальмував, завагався...
— А чого ви вчора на дискотеці не були? — питав, мабуть же, точно не Іваненка.
— Та... — непевно викручувався Дмитро, — з Лесею вирішили берегом пройтися... Тут якщо правіше взяти, є такі цікаві...
Зрештою, Альбабарін чи й розчув до пуття: його вже кликав у якійсь жахливо терміновій справі... старшокласник-баритон!
Аж тепер дозволила собі подивитись. Не на Алі-бабу: на того, сіроокого, не знає, як його звати (а й справді, як?). Правда, той чомусь, як ніколи, поспішно відвів погляд. Наполохався? І даремно, бо Софійка
більше й не збирається з ним мати справу. Ну їх усіх! Без них нудно, але й з ними не легше: он скільки горя завдано сердешній Віті!.. Утім... Може, якраз на Віту, а зовсім не на Софійку, він і дивився? Серце стислось: уже як Софійка переживала за подругу, а все одно не певна, чи хотіла б, аби це було так... Невже справді жіночої дружби не буває?
От і все. Місце галасливого табору затихло й спорожніло. Утім, не зовсім: то тут, то там калатають, перекочуючись, пластикові пляшки і шелепають на вітрі викинуті коробочки й порожні пакети.
— Ліда Василівна просила ж прибрати! — розгублено роззирнулась.
Проте всі були зайняті: хтось дов’язував клунки, хтось комусь телефонував, хтось вантажився на автобус... Хіба Віта сумно сиділа на рюкзакові та ще Вадим дошнуровував кросівки: видно, думав, що їхатимуть тепер на північ, шльопанці вже не підходять...
— Не дави на психіку, Софо, не бач, що це дохлий номер?! Усього берега не обшмонаєш, і взагалі я ще не зовсім зшизів, я — індепендна людина, щоб мені ще вказували, що робити!
Для підтвердження своєї індепентності (англійською це — незалежність), Кулаківський зафутболив уже зашнурованим кросівком пластянку з-під йогурту.
— І взагалі, — додав, рушаючи до автобуса, — на цивілізованих курортах із цим ділом усе тіп-топ: там нікого не напружують, чистять усе спеціальні служби!
— Цивілізація всередині кожного з нас! — сердито кинула вслід.
— Ой, дякую, кеп! — цвиркнув крізь зуби хлопець, і Софійка вже знала, що на кулаківській мові "кеп" — це містер очевидність, тобто, річ, яка й гак усім зрозуміла. — Чув я вже цей повний триндьож! І взагалі" це самообслуговування мене, пардон, уже дістало!
Мабуть, він правий: трохи пафосно вийшло, і не дуже переконливо, але... Але вона сама не знає, як найправильніше було б відповісти цьому дурневі!..
— Віто, ну хоч ми... Дивись, хіба ж так можна лишати? — повернулась до подружки.
— То ж не наше, Соф’! Ми своє прибра’! — жалібно пропищала та.
— В тому й біда, що воно нічиє, Вітусю! А значить, ніхто більше не поможе цьому узбережжю, якщо не ми!
Софійка надягнула на руки два целофанові пакети (так прибирали на берегах Кам’янки у Вишнополі) і, прихопивши один із гнаних вітром більших, аби туди кидати сміття, кинулась визбирувати мотлох. З приємністю помітила, що Віта, а за нею і Леська, теж понадягали на руки пакети й узялись робити те саме. Ні, таки жіноча дружба ого-го як існує!
— Моя мама читала, — забалакувала дівчат, перетинаючись із ними на піщаній площі, — у якогось письменника з модним прізвищем... Куделя чи Кунделя...
— Куделя — це вовна для пряжі, і це зара’ не модно, — уточнила Віку-ку.
— А письменник є Мілан Кундера, —додала Радзивілка. О, тут не просто подружки: тут з обох боків просто подружки-всезнайки!
— Ото-ото: в Мілана Кундери читала... Якби, мовляв свого часу древня єгиптянка не виловила з річки... просмоленої колиски з малим Мойсеєм... Так от, не було б ні Старого заповіту, ні Нового...
— Воно, може, б і крові менше лилося, — вставила МУДРУ Думку Леся.
Я того не знаю.. Як каже, Олена Гаврилівна, історія не знає слова "якби"... Я про інше... про те, що врятуй одне життя — і ти врятуєш цілий... заповіт... Цілий світ, коротше!.. Так і ми... Кожна дрібниця — вона важлива... Для моря, наприклад...
— Це вже з науки езотерики, — засапано підказувала Радзивілка, стрибаючи від пакета до бляшанки, від бляшанки до пластинки. — Усяке твоє добро вертається сторицею!..
Страх яка розумнюща ця Деська!
— А ще — яку Маленького Принца: прибрався рано сам — прибери свою планету! — Софійка бадьоренько докинула.
Не завжди й спостерігала, чи все чують її подружки: вони-бо так само туди-сюди бігали берегом, збираючи сміття. Але балакала не так для них, як намагаючись відволіктись від численних поглядів, які вже, мабуть, морально розстрілювали їх із вікон автобуса. А якщо Ліда Василівна зараз ще й вигукує щось на зразок "Ви тільки погляньте, яка ініціативна наша Софійка!", — ті погляди стають ще скептичніші. Ага-ага, он і сіроокий із гурту старшокласників! Певно, тепер її має вже за повну ідіотку! Ет, хай думають, що хочуть!
Нарешті розгреблись. Повідносили зібране барахло до найближчого сміттєвого бака. Тепер тишу порушує лише море, вдячною кішечкою (ох, як там зараз Чор-нобілка?) воркочучи біля їхніх ніг.
Від автобуса (який завбачливо виїхав на асфальт) уже гукають. Прощай, море! У Коктебелі чи Меганомі ти вже, напевно, будеш інакше, хоч і не менш прекрасне!..
Усе посмутніло, і Софійка теж. Вона така самотня
І на цьому узбережжі! Як... як у тому гарнющому вірші з іншої маминої книжки... Дмитра Павличка, здається:
В морі я хотів печаль свою втопить —
Я до моря вийшов рано — море спить.
1 мені його будити стало жаль —
Залишилася мені моя печаль...
Наступні рядки вірша пригадувала, вже поспішаючи до траси:
Ополудні йду до моря і здаля Бачу, що воно сміється, як маля.
І мені його смутити стало жаль —
Залишилася мені моя печаль...
Решту ж подумки продекламувала, озираючись на, здавалось, прикро схвильоване море уже з салону автобуса:
Уночі до моря знову я прибіг,
А воно мені ридало біля ніг.
І мені його самого стало жаль —
Залишилася мені моя печаль...
21. КОКТЕБЕЛЬ
Назва Коктебеля, як і можна було передбачити, з жодними коктейлями не пов’язана. У кримськотатарській мові це "країна блакитних скель" або "сірий кінь з зірочкою на лобі". Хоч скелі Софійці видались радше жовтуватими, ніж блакитними, а замість коней вулицею водили хіба ослика з мавпочкою для фотографування, назва сподобалась. І правильно, що з
приходом Незалежності містечку повернули стару напну: бачте, після війни комусь заманулось було перейменувати його на Фланерське!.. Правда, один планер (спочатку всі вирішили, що це літак, але фізкультурник запевнив, що то саме планер) якраз і сьогодні таки мрів далеко на обрії...
Все це їм розповіли під час короткої екскурсії, маршрут якої проходив і через музей досі невідомого СофіЙці поета, художника, а насамперед, здасться, оригінала —дивака Максиміліана Волошина. Треба буде спитати в Пустельника, що він думає про Волошинові пейзажі, бо як на неї, то... Аж надто холодно-сухо зображено такі гарні, такі спекотні й мокрі (від моря!) краєвиди!.. Айвазовський ліпший, а Пустельник — то й узагалі поза конкуренцією!
Світ тісний: серед інших письменницьких імен знов прозвучало ім’я Олександра Гріна (він тут відпочивав), і в серці радісно-боляче затріпотіло пурпуровими ві трилами. Як жаль і як добре водночас, що їхній восьмий "В" знов, як і в музеях Феодосії, зараз відокремлений від решти класів!
Після походеньок Ліда Василівна дозволила своїм змореним учням трохи освіжитись у морі. До того ж, усе одно треба діждатися решти груп, перш ніж іти до автобуса: згідно з планом, мають ночувати на Меганомі. Але тепер уже не хвилі вабили Софію-Русалоньку! її вабили камінчики, якими встелено пляж! Оце є та галька, яку мали зустріти аж у Ялті? Яке диво! Тут же ж, мабуть, і коштовні трапляються! Ну певно: ось якийсь аж голубуватий, ось із плямкою!.. Хай учителька сто раз каже, що це звичайний, просто відшліфований морем граніт, але Софійка нарешті збагнула, які сувеніри повезе додому! Ого, тут на весь Вишнопіль вистачить!..
Леся Радзивіл, захоплена Софійчиним ентузіазмом, теж заходилася збирати камінці. Тільки Віта, скрутившись калачиком і накрившись рушником, понуро лежала на пляжі.
— Даремно шукаєте, дівчатка! — хитала головою жіночка з шезлонга неподалік. — Це колись було тут багато халцедону й сердоліку: мій батько в дитинстві збирав їх жменями! Але років із п’ятдесят тому немудрі керівні мужі понівечили всі пляжі! Мільйони тонн піску повивозили на будівництво, а коли похопились, що пляж почало розмивати, позасипали береги щебенем. Море той щебінь шліфує, а самоцвітів годі шукати!
— А ви місцева? — поцікавилась Софійка.
— Ні, я з Києва, але вже друге покоління нашої родини тут відпочиває щороку, то знаю!..
Виходить, і цю красу понівечено? Але Софійка не була б Софійкою, якби і далі вперто не порпалась у гальці.
— Гребетесь, наче кури на горо’! — депресивно зітхала Віта, яка, певно, скучила за домом і почувалась самотньо. — Це зара’ мала би грядки полоти... Карто’ підгортати... А я вилігуюсь, нічо’ не роблю...
— Віку-кусю, ну чого ти? Це ж не щодня таке, перший раз у житті, можна сказати! — не відривалась від свого заняття Софійка. Біля неї вже росла третя торбинка з найраритетнішими камінчиками.
Сашків, погойдуючись на мотузочку на шиї, додавав натхнення.
— Камінь! Чого мене останнім часом так захоплює камінь? — запитувала чи то себе, чи то подружок.
— Не зна’..